Mladíka rozčílilo použití jeho fotky k tématu „proč hipsteři vypadají stejně“. Na fotce ale nebyl on

11. březen 2019

Vědecký časopis MIT Technology Review vydal před nedávnem článek, ve kterém se zabývá takzvaným hipster efektem.

Píše v něm, proč lidé, kteří se chtějí vymezit vůči mainstreamové kultuře a uniformizaci, vypadají velmi podobně. Článek je doplněn fotografií mladíka, který podle autorů vypadá jako typický hipster. Krátce po jeho uveřejnění se webové verzi časopisu ozval rozčílený muž, který tvrdil, že na fotografii je on. Psal, že ho magazín pomlouvá tvrzením, že je hipster, a chtěl ho žalovat za neoprávněné užití fotografie. Autoři nejprve snímek z webu stáhli, poté ale kontaktovali fotobanku Getty Images, ze které snímek koupili, aby jim situaci pomohla objasnit. Píše o tom server Mashable.
Právní tým společnosti se pustil do práce a zjistil, že na fotografii je jiný muž než ten, který si na její neoprávněné použití stěžoval. Autoři článku o tom informují na Twitteru. Rozzlobený čtenář nakonec připustil, že se spletl a na fotografii není. Upustil i od podávání žaloby na magazín.
Samotný článek přináší poměrně zajímavé výsledky. Jeho autorem je matematik Jonathan Touboul z americké Brandeis University. Dospěl k závěru, že pokud se velké množství lidí odvrátí od trendů a módy hlavního proudu, jejich styl se v průběhu času synchronizuje. O hipsterech si můžete přečíst i ve starším článku na našem webu.

autor: Vít Voltr
Spustit audio
 • Co se ve škole neučí? Strategie Last Train Home vypráví polozapomenutou kapitolu českých dějin

  8. prosinec 2023
  Last Train Home – Ashborne Games

  Jarda se vydal na strastiplnou cestu po Transsibiřské magistrále. V Last Train Home se snaží čím dál zuboženější skupinu československých legionářů dovést a dovézt zpátky domů. Jak tahle mrazivá expedice může dopadnout? Asi tak, že se nakonec s Šárkou rozhodnou zahřát v pekelných ohních třicátého výročí legendárního Dooma.

  Last Train Home je prvotinou brněnského studia Ashborne Games, jejíž autory Quest vyzpovídal už před několika měsíci. Na konci listopadu ale jejich taktická realtimová strategie zvládla úspěšně vyjet ze stanice a poskytnout hráčům a hráčkám mírně romantizovanou verzi příběhu, který se doopravdy stal. Českoslovenští legionáři v Rusku skutečně po první světové válce putovali po železnici do přístavního Vladivostoku, hra nicméně nenásleduje osudy konkrétních historických osobností, ale fiktivní jednotku složenou z vojáků inspirovaných reálnými předobrazy.

  Jarda si interaktivní dramatizaci českých dějin – snad jen s výtkami k režii českého dabingu a přílišné přímočarosti počátečních misí – nadmíru pochvaluje. Takticky-strategická část v jednotlivých misí je podle něj dobře vyvážená s vyprávěním příběhu i se správou samotného vlaku a tenčících se zásob, kterých na více než 9000kilometrové cestě není nikdy dost.

  A protože by se zážitky měly kontrastně vyvažovat, po promrzlé cestě na Sibiř se společně se Šárkou vydávají do horoucích pekel. Série Doom totiž slaví 30. výročí od vydání prvního dílu, a to už je jubileum hodné vzpomínání. Jak démonická střílečka navždy změnila hry a kam se za tři dekády zvládla posunout, se dozvíte v Questu.

  Co je to „akce malých jednotek“? Proč je kakodémon ikona? Poslechněte si Quest o Last Train Home a 30. výročí pekelné značky.

 • Více než polovina učitelů v EU není spokojena se svými platy. Ve kterých zemích jsou mzdy nejnižší?

  8. prosinec 2023
  Přednáška
  I v roce 2024 budou učitelé v Evropě pravděpodobně pokračovat ve stávkách za lepší platové a pracovní podmínky, poté, co jim v mnoha případech klesly reálné mzdy. Vyplývá to z analýzy publikované na serveru Euronews.

  Učitelé po celé Evropě v posledních letech stávkovali za lepší platové a pracovní podmínky. Mnohé evropské vzdělávací systémy přitom právě nedostatkem učitelů trpí. Několik ukazatelů naznačuje, že problém je vážný. Roční nástupní platy učitelů, které jsou snížené o inflaci, v posledních šesti letech v mnoha zemích Evropy poklesly.

  Více než polovina učitelů v EU není spokojena se svými platy. Pouze pětina z nich si myslí, že učitelské povolání je ve společnosti ceněno, a každý desátý lituje, že se stal učitelem. V letech 2022 i 2023 proběhla řada stávek učitelů napříč Evropou, včetně Spojeného království, Francie, Německa, Itálie, Maďarska, Španělska, Portugalska, Rumunska a letos v listopadu také Česka.

  Podle zprávy Evropské komise EACEA se platy učitelů napříč Evropou značně liší. Průměrné roční hrubé mzdy učitelů nižších ročníků středních škol se pohybovaly od přibližně 8 160 eur v Bosně a Hercegovině po 71 184 eur v Německu. Roční plat byl vyšší než 50 000 eur v osmi zemích, včetně Nizozemska (67 638 eur), Dánska (66 673 eur), Irska (63 278 eur), Rakouska (60 686 eur), Norska (59 276 eur) a Finska (52 076 eur). Učitelé ve Francii pak vydělávali o 30 000 eur méně než jejich kolegové v Německu. Plat učitelů v pěti členských zemích EU byl pak nižší o 20 000 eur, například v Řecku (18 765 eur), Polsku (16 725 eur) a Rumunsku (12 987 eur).

  Podle zprávy Evropské komise sice mnoho evropských zemí trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů již desítky let. Za hlavní faktor, který problém způsobuje, je často označována nedostatečná atraktivita učitelského povolání. Jsou to zejména „nízké platy, nejistota zaměstnání a vysoká pracovní zátěž, které ztěžují udržení kvalifikovaných učitelů a získání nových," uvádí se ve zprávě.

 • Mistrovství světa mulletů zná svého vítěze. Nejlepší účes má podle poroty britský lékař

  8. prosinec 2023
  Jaromír Jágr
  Mulletfest, kde mezi sebou účastníci soupeří o nejpovedenější účes známý pod názvem mullet, se koná od roku 2018 v Kurri Kurri – malém šestitisícovém městečku asi 80 mil severně od Sydney – a každoročně přiláká tisíce lidí z celého světa. Letošním vítězem se stal britský lékař Alastair Bush z Bovington Campu v Dorsetu. O jeho úspěchu informuje BBC.

  Výherce prohlásil, že je „velmi hrdý" na to, že si trofej ze soutěže v Novém Jižním Walesu v Austrálii odváží, píše BBC. „Je to naprosto fantastické. Jsem z té zprávy nadšený – opravdu šťastný,“ řekl. „Byl to zábavný den, tolik se toho dělo a potkal jsem spoustu úžasných lidí a také viděl několik skvělých účesů,“ dodal. Doktor Bush si nechal svůj mullet narůst během lockdownu v říjnu 2021, kdy nemohl chodit do kadeřnictví. Uvedl, že se jednalo o „dvouletý projekt", který využil k získání finančních prostředků a zvýšení povědomí o charitativní organizaci Testicular Cancer UK.

  Mullet, jemuž se v Česku přezdívá také „na Jágra”, „deka” nebo „vpředu byznys, vzadu párty”, už mnozí považovali za nadobro pohřbený. Účes populární zejména v 80. letech minulého století a později prohlášený za zločin proti eleganci, se k velkému překvapení vrací. Díky zpěvačkám, jako jsou Rihanna a Miley Cyrus, nebo množství hráčů anglické ragbyové reprezentace se tento styl znovu vrací na televizní obrazovky.

  Podle amerického televizního kanálu History se tento objevil už mnohem dříve. První zmínka o tomto účesu dokonce pochází z Homérovy Iliady, kde vystupují válečníci s vlasy krátkými nad čelem a dlouhými vzadu. Jméno ale střih získal až v roce 1994 díky písni Mullethead americké hiphopové skupiny Beastie Boys.

  U nás mullet proslavil zejména legendární hokejista Jaromír Jágr. Pyšnil se jím také zpěvák Petr Kotvald, nosí ho sociolog, publicista a bývalý poslanec Evropského parlamentu Jan Keller.

 • Pantone odtajnil napjatě očekávaný barevný odstín roku 2024. Je jím „broskvové chmýří“

  8. prosinec 2023
  Barva 13-1023 neboli Peach Fuzz
  Barvou nadcházejícího roku je delikátní odstín Peach Fuzz, který osciluje mezi tělovou a pastelově broskvovou. S přídomkem „hřejivé objetí” jej Pantone vybral po pečlivém zkoumání barevných trendů napříč společností.

  Barvu roku vždy na začátku prosince vyhlašuje americká společnost Pantone Color Institute, která vyvinula vlastní systém barev (tzv. Pantone Matching System), jímž se řídí módní návrháři, grafici a výrobci designového zboží po celém světě. Členy Pantone jsou přední světoví odborníci, kteří barvu nadcházejícího roku volí po několikadenním maratonu prezentací a diskuzí v kontextu aktuálních trendů a společenské situace.

  Sledují zábavní průmysl, nové umělce, módu, oblasti designu, atraktivní cestovní destinace, nové životní styly nebo socioekonomické podmínky. „Vliv mohou mít také nové technologie, příslušné platformy sociálních médií, a dokonce i nadcházející sportovní události, které přitahují pozornost celého světa," uvádí Pantone v tiskové zprávě.

  „Při každoročním hledání odstínu jsme tentokrát zvolili barvu vyzařující teplo a moderní eleganci,“ říká o výběru pro rok 2024 Beatrice Eiseman, výkonná ředitelka Pantone Color Institute. Ve vzorníku institutu barva nese označení 13-1023 a podle Eiseman má teplý charakter, působí něžně a v symbolice barev má reprezentovat lidskou touhu po soudržnosti, vzájemné péči, spolupráci a komunitě. Podle Pantone jde také o velmi sugestivní a senzuální odstín, který symbioticky propojuje naše smysly – zrak, hmat, čich a chuť.

  Výběr pro rok 2024 značí, že končí „doba síly a nadšení.“ Právě to měla symbolizovat barva roku 2023, optimistická karmínová Viva Magenta. Po několika letech ve znamení pandemií a válek si lidé žádají únik od reality a klid. A ten jim má poskytnout právě odstín Peach Fuzz.

 • Ve Španělsku mají první AI modelku. Dokázala prý vydělat už i deset tisíc eur za měsíc

  7. prosinec 2023
  Španělská modelka vytvořená umělou inteligencí si měsíčně vydělá tisíce eur (ilustrační foto)

  Dvacetipětiletá Aitana Lopez je první španělská modelka, která byla vytvořená pomocí umělé inteligence. Pracuje pro módní kampaně různých značek a zaznamenává velkou popularitu na sociálních sítích. Měsíčně si prý dokázala vydělat už i 10 tisíc eur, tedy zhruba čtvrt milionu korun. Upozorňuje na to server Euronews.

  Aitana vznikla hlavně z praktických důvodů. Jejím autorem je Rubén Cruz, designér, návrhář a zakladatel AI modelingové agentury. Modelku vyvinul v loňském roce během období, které pro něj z pohledu počtu klientů a zakázek nebylo úplně přívětivé. „Začali jsme analyzovat, jak pracujeme a uvědomili jsme si, že mnoho našich projektů bylo odloženo nebo zrušeno kvůli problémům, které jsme sami nemohli ovlivnit. Často to totiž bylo vinou influencerů nebo modelek, kteří práci rušili, ne kvůli problémům s designem,“ uvedl Cruz.

  Cruz se tak rozhodnul pomocí AI vytvořit vlastní modelku nebo influencerku, kterou pro své produkty bude využívat. „Udělali jsme to proto, abychom se mohli lépe uživit a nebyli závislí na jiných lidech, kteří mají ego nebo své manýry,“ dodal Cruz.

  Aitana dostává různé zakázky a fotí kampaně. Průměrně si za měsíc dokáže vydělat asi tři tisíce eur, ale v některých měsících její výdělek už dosáhl i deseti tisíc eur. Pracuje podobně, jako lidské modelky, ale její celý život probíhá virtuálně a řídí ho členové agentury, kteří jí vytvářejí instragramový profil, kde má Aitana více než 200 tisíc sledujících. Na něj její autoři přidávají AI generované snímky upravované ve Photoshopu. Podle autorů AI modelce denně chodí i soukromé zprávy od sledujících, kteří často ani netuší, že není skutečná.

  „Jednoho dne jí dokonce napsal známý latinskoamerický herec, aby ji pozval na rande. Tento herec má asi 5 milionů sledujících a někteří z našeho týmu sledovali jeho seriál, když byli ještě děti,“ řekl Cruz.

 • Francouzi si nebudou moct stěžovat na kokrhání kohoutů nebo zápach hnoje. Bude je totiž chránit právo

  7. prosinec 2023
  Farma

  Francie schválila zákon na ochranu venkovského zemědělství a pro něj typických zvuků i vůní. Má pomoct předcházet situacím, kdy si sousedé na zemědělce stěžují kvůli tomu, že jsou jejich zvířata moc hlučná nebo třeba specificky páchnou, píše server Euronews.

  Obyvatelé měst, kteří se přestěhují na francouzský venkov a zjistí, že jsou pro ně nesnesitelné zvuky kokrhajících kohoutů, štěkajících psů, zemědělských strojů nebo že je obtěžuje zápach hnoje, podle nově přijaté francouzské legislativy už proti tomu nebudou moct vznášet stížnosti. Zákon má totiž venkov a zemědělskou činnost chránit a jeho cílem je omezit konfliktní situace, ke kterým mezi sousedy a zemědělci na francouzském venkově dochází.

  Podle francouzské televize BFM TV v současnosti čelí skoro 500 zemědělců žalobám, které vznesli právě jejich sousedé stěžující si na hluk nebo zápach související s provozem z jejich farem.

  „Tento zákon ukončí zneužívání žalob proti zemědělcům, kteří nedělají nic jiného než svou práci. Živí nás. Je to návrh zdravého rozumu,“ uvedl na sociální síti X francouzský ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti.

  Ve Francii byla podobná legislativa na ochranu venkova a zemědělství přijatá už v roce 2021, ale ukázalo se, že je v praxi obtížně vymahatelná. Nový zákon je tak širší a stanovuje, že žádný obyvatel nebude moct zpochybnit činnost zemědělců, kteří v dané lokalitě působili dříve než nově příchozí. Pokud ale zemědělská činnost nebude v souladu s ostatními právním předpisy, především v oblasti životního prostředí, lidé stále budou mít možnost na jejich jednání upozornit, případně je i žalovat.

 • Thajští farmáři vydělávají miliony eur chovem hmyzu. OSN je dává Evropě za příklad

  6. prosinec 2023
  Cvrčci na talíři
  Hmyz představuje možné řešení výživy světové populace. Má potřebné množství bílkovin a jeho chov je klimaticky šetrný. Jedním z příkladů, kde se hmyz úspěšně podařilo implementovat do jídelníčků lidí a daří se tak i byznysu s hmyzem, je Thajsko. OSN ho dává za příklad i ostatním zemím, píše server Der Spiegel.

  Trh s jedlým hmyzem v Thajsku patří k těm nejlépe prosperujícím. Spjatý je především s regiony na severovýchodě Thajska, například v Isaanu, kde je hmyz nejdůležitějším zdrojem bílkovin pro místní obyvatelstvo.

  Hmyz je atraktivní i jako obchodní artikl. Třeba jeden kilogram živých kobylek se v zemi prodává za zhruba 400 thajských bahtů, což odpovídá asi 250 korunám. Hmyz může navíc  představovat i poměrně luxusní zboží. Tím jsou třeba kobylčí vajíčka. Jeden kilogram má hodnotu až 5 tisíc thajských bahtů, což je v přepočtu zhruba 3200 korun.

  Uznání si za chov hmyzu Thajsko zasloužilo i od Organizace pro výživu a zemědělství, která funguje pod OSN. Ta zemi ocenila za to, že se jí jako jedné z mála na světě podařilo rozvinout životaschopné a prosperující odvětví chovu hmyzu. Ročně totiž thajští farmáři na byznysu s hmyzem vydělávají asi 19 milionů eur, což je v přepočtu více než 460 milionů korun. Navíc se očekává, že jen během příštího roku by měl trh s jedlým hmyzem v celém asijsko-pacifickém regionu vzrůst o dalších 250 milionů eur, což je více než šest miliard korun.

  Celosvětově se ale hmyz jako potravinářský trend zatím příliš neprosadil. Podle Anuaeka Prasandeeho, potravinářského inženýra, který pracuje v jedné z laboratoří zaměřující se na hmyz v potravinářství v thajském Ubonu, by se celosvětová poptávka mohla proměnit během následujících deseti let. Věří, že si na hmyz zvykne i Evropa. Evropský úřad pro bezpečnost potravin před několika lety schválil ke konzumaci moučné červy, tmavky a cvrčka domácího. Fungovat by na evropském trhu podle něj mohly třeba hmyzí proteiny, které se využívají ve fitness. Jejich hlavní výhoda je, že mají neutrální chuť, takže by mohly nějaké chuťově výraznější proteiny v budoucnu i nahradit.

 • Na Wikipedii letos lidi nejvíc hledali ChatGPT, kriket a Oppenheimera

  6. prosinec 2023
  Wikipedia
  Nejznámější online encyklopedie Wikipedie zveřejnila žebříček nejhledanějších výrazů a hesel za rok 2023. Lidé nejvíce hledali stránku ChatGPT, která měla skoro 49,5 milionu zobrazení. Do výběru dvaceti pěti nejnavštěvovanějších stránek se dostal také třeba film Oppenheimer a kriketové soutěže, dvakrát dokonce ty indické.

  Celkově Wikipedii v roce 2023 zaznamenala více než 84 miliard zobrazení stránek různých hesel, výrazů, jmen, míst nebo událostí. Letošní žebříček může nabízet i jistou reflexi největších témat roku 2023, mezi které rozhodně patřila umělá inteligence. Ukazuje ale například i rostoucí vliv indických uživatelů na internetové trendy. O žebříčku informuje server CNN.

  První místo žebříčku tak obsadil ChatGPT, druhou nejhledanější stránkou byl článek o úmrtích v roce 2023 s více než 42 miliony zobrazení a třetí místo obsadilo Mistrovství světa v kriketu 2023, které si zobrazilo přes 38 milionu lidí. „Je jasné, že lidé chtěli lépe porozumět historii a souvislostem technologie ChatGPT, když s ní sami experimentovali,“ uvedla Anusha Alikhan, vedoucí komunikace nadace Wikimedia Foundation, která online encyklopedii provozuje.

  Na podobu letošního žebříčku mělo významný vliv i publikum z Indie a jihovýchodní Asie. Pětinu z něj totiž tvořila hesla, která se týkala témat, médií nebo jiných hesel z tohoto regionu, jako třeba stránka Indian Premier League, což je nejvyšší kriketová soutěž v Indii. Tu si zobrazilo více než 32 milionu uživatelů a umístila se tak v žebříčku na čtvrtém místě.

  Mezi 25 nejhledanějších stránek letošního roku se pak dostali i Robert Oppenheimer, samotný film Oppenheimer – fyzikova stránka měla 25,6 milionu zobrazení, zatímco samotný film o něm 28. Z  dalších kinematografických počinů například také snímky Barbie, Pathaan, Jawan nebo série Last of Us. Mezi nejvyhledávanější také patřily osobnosti jako Taylor Swift, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Elon Musk nebo Matthew Perry. Ze světových událostí lidé nejvíce vyhledávali informace ze stránky o ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. Celkový žebříček naleznete zde.

 • Youtuber honil sledovanost a zinscenoval pád letadla. Teď jde na půl roku za mříže

  6. prosinec 2023
  Youtube Trevor Jacob těsně po výskoku z letadla
  Americký youtuber a bývalý olympionik Trevor Jacob v honbě za vysokým počtem zhlédnutí svého příspěvku zinscenoval havárii letadla. O tom, že pád letadla byl úmyslný, potom následně lhal vyšetřovatelům, kteří se případem zabývali. Nyní ho za to federální soud poslal na šest měsíců do vězení.

  Jacob na svém YouTube kanálu v prosinci roku 2021 zveřejnil video, které zahrnovalo placenou propagaci. Vzlétnul z kalifornského letiště v letadle, na němž byly připevněné kamery. Zhruba půl hodiny po startu se ale z letadla katapultoval a díky padáku, který měl připevněný na zádech, přistál se selfie tyčí v ruce na zem. Letadlo se zřítilo v chráněném území Los Padres. Jacob celý příběh prezentoval tak, že šlo o nehodu. Jeho video mělo více než milion zhlédnutí informuje BBC.

  Vyjádření Jacoba na instagramu:

  Celou událostí se potom začala zabývat i policie, která se snažila odhalit příčiny nehody. Na začátku tohoto roku se na základě vyšetřování – i Jacobova přiznání – nakonec ukázalo, že havárie byla zinscenovaná kvůli. Jacob také lhal americkým vyšetřovatelům o tom, že nevěděl, kde se nachází vrak letadla. Sám ho ale nechal pár dní po nehodě odstranit pomocí vrtulníku, který na místo poslal. Vrak pak dal zlikvidovat. Vyšetřovatelé to tak označili za maření vyšetřování.

  Kvůli úmyslnému zapříčinění havárie a zatajování informací s úmyslem mařit vyšetřování poslal federální soud Jacoba na šest měsíců do vězení. Youtuber se během líčení za své jednání omluvil.

  „Zdá se, že Jacob při páchání tohoto trestného činu projevil mimořádně špatný úsudek. Tohoto trestného činu se s největší pravděpodobností dopustil proto, aby pro sebe získal publicitu na sociálních médiích a ve zpravodajství a aby získal finanční prospěch. Nicméně tento typ jednání nelze tolerovat,“ argumentovali státní zástupci v odůvodnění rozsudku, píše CNN.