Mluvit o depresi z vás nedělá slabocha. V Londýně se diskutovalo o psychickém zdraví u mladých

Přednáška v Londýně měla informovat a demytizovat problematiku psychických nemocí u mladých lidí. Konala se ve východolondýnském divadle Hackney Empire a zúčastnilo se jí 538 žáků ve věku mezi 13 a 18 lety. Zpráva, kterou chtěli pořadatelé mládeži předat, zněla: „Mluvit o psychických problémech z vás nedělá slabochy. Chceme, aby lidé chodili na léčení co nejdříve, tím rychleji a snáze se mohou uzdravit.“ Jeden z deseti dospívajících mezi pátým a šestnáctým rokem nejspíš trpí nějakou psychickou poruchou a 75% z nich nevyhledalo žádnou pomoc, informuje britský deník The Guardian. Virginia Woolf, Isaac Newton, Winston Churchill nebo J. K. Rowling – ti všichni trpěli depresemi a nezachránil je před nimi ani úspěch. Diskutovalo se i o nebezpečí vysoce koncentrovaného THC obsaženého v marihuaně, výrazně totiž zvyšuje riziko propuknutí nemoci. Role moderátorky večera se chopila Maya Jama, kterou si do videoklipu přizvala třeba nová hvězda ostrovního grimeu Stormzy.

Spustit audio
 • Z Berghainu bude galerie. V září tam začne výstava

  14. srpen 2020
  03650727.jpeg

  Asi nejslavnější techno klub na světě, berlínský Berghain, se dočasně mění na výstavní sál. Už za necelý měsíc tam budou k vidění díla od více než 80 umělců. Patří mezi ně Olafur Eliasson, Wolfgang Tillmans, Tacita Dean či Anne Imhof.

  Kvůli pandemii koronaviru je klub od března uzavřen, píše magazín Dazed, a není možné si tam zajít na koncert. Již za nedlouho se však otevře alespoň pro milovníky výtvarného umění. Podnik, který je proslulý svými vyhazovači, dbajícími na to, aby se dovnitř dostali jen opravdoví srdcaři, se tak nyní otevře každému, kdo bude chtít. „Dovnitř mohou i babičky s chodítky,“ řekl jeden z organizátorů výstavy Christian Boros měsíčníku o umění The Art Newspaper. Výstava s názvem Studio Berlin otevře své brány 9. září.

 • Nechceme v naší zemi čínské vepříny, protestují Argentinci. Bojí se prasečího moru i odlesňování

  14. srpen 2020
  Prase

  Čínský režim chce v Argentině vybudovat několik velkých prasečích farem. Mají pokrýt rostoucí poptávku po vepřovém v říši středu. Plán se ale nelíbí části argentinské veřejnosti.

  Petici, která požaduje odmítnutí tohoto záměru čínského režimu, podepsalo už téměř 400 tisíc lidí, informuje britský deník The Guardian. Čína doufá, že jihoamerické vepřové zastoupí mizející kapacity doma. Po propuknutí afrického prasečího moru se tam totiž vybíjejí vepříny ve velkém. Sedláci se navíc po této zkušenosti mnohdy odmítají vrátit ke své původní obživě. Čínský režim tak musí řešit problém s chybějícím masem, po němž v zemi roste poptávka. Mnozí Argentinci se ale obávají toho, že čínský režim jenom přesouvá riziko moru a dalších onemocnění do jejich země, a protestují proti chystanému kroku, na kterém se už předběžně dohodly vlády obou států. Kromě možných onemocnění se lidem nelíbí i to, že by rozhodnutí pravděpodobně přispělo k rychlejšímu odlesňování Gran Chaca.

  Přečtěte si taky V Číně se snaží vyšlechtit vepře těžkého jako lední medvěd. Chtějí tím vyřešit nedostatek vepřového.

 • Nick Cave kritizuje cancel culture. Prý dusí kreativitu ve společnosti

  14. srpen 2020
  Nick Cave

  Slavný australský hudebník Nick Cave kritizuje současnou cancel culture, tj. formu bojkotu, kdy je někdo za své názory či myšlenky vyobcován z profesionálního života. Politická korektnost podle něj dusí „kreativní duši společnosti“. Za svůj text sklidil pochvalu i kritiku.

  Cavea se na cancel culture zeptal fanoušek v dopise. Svou poměrně obsáhlou odpověď zveřejnil na svém webu. „Z politické korektnosti se stalo nejnešťastnější náboženství na světě. Z jejího ctihodného pokusu učinit naši společnost spravedlivější se stalo něco, co ztělesňuje to nejhorší, co náboženství nabízí…,“ odpovídá hudebník na dotaz Frances z amerického Los Angeles. Cancel culture prý odmítá potýkat se s „nepohodlnými myšlenkami“, což pak podle něj v důsledku „dusí kreativní duši společnosti“. Jak píše britská veřejnoprávní BBC, mnoho známých lidí, včetně například komika Rickyho Gervaise, s ním souhlasí a označují cancel culture za hrozbu pro svobodu slova. Třeba hudební novinář Osman Faruqi je však opačného názoru. Rád by podle svých slov věděl, jaké „nepohodlné myšlenky má umělec na mysli“.

  Podívejte se taky na Uhlová a Šídlo: Být politicky nekorektní je často hulvátství, přehnaná korektnost ztěžuje porozumění.

 • Na dočasně uzavřené křižovatce ve Vídni vzniklo místo pro workshopy, koncerty a bazén

  13. srpen 2020
  Vídeň

  Poblíž západního nádraží ve Vídni vybudovali dočasné kulturní centrum s bazénem. Kromě toho zde z iniciativy lokálních politiků vyrostlo také pódium a kiosky s lehátky.

  Až do konce srpna se zde má odehrát mnoho koncertů a workshopů. Vedle bazénu je také zóna s palmami pokrytá trávníkem, kde mohou návštěvníci jen tak odpočívat.

  Součástí je také takzvaná Autobusová laboratoř, projekt Karin Harather, která společně s řadou umělců, urbanistů a architektů proměnila vyřazený linkový autobus na místo pro workshopy související s městským prostorem.

  Projekt je terčem kritiky například od některých řidičů, podle kterých způsobilo uzavření ulice v okolní místa kolony. Řada místních ale projekt vychvaluje.

 • „Dost bylo mlčení.“ Běloruské ulice zaplavují plakáty volající po změně

  13. srpen 2020
  Povolební protesty v Bělorusku

  „Svobodné Bělorusko“, „Změna“ nebo „Dost bylo mlčení“, to jsou některá z hesel objevujících se na plakátech, které lidé po stovkách tisknou v Bělorusku zmítaném tisícovými demonstracemi.

  Demonstrace začaly 9. srpna, kdy byl do prezidentského úřadu opět zvolen Alexandr Lukašenko. Do ulic Minsku a dalších běloruských měst již čtvrtým dnem vyráží desítky tisíc lidí, kteří označují volby, ve kterých staronový prezident získal 80 % hlasů, za zfalšované.
  „Speciální jednotky a armádo, pamatujte na karmu,“ stojí na jednom z plakátů kritizujícím brutalitu, se kterou režim demonstrace potlačuje. Při protestech byli již zabiti dva lidé.

  Kromě toho bylo podle běloruské policie zatčeno již více než 6000 demonstrujících a několik novinářů.

  Jeden z plakátů také obsahuje výňatky z běloruské ústavy, kterou stát podle protestujících svým jednáním porušuje. „Jediným zdrojem státní moci a nositelem suverenity je lid“ a „Každý občan má zaručenu svobodu názoru, přesvědčení a projevu“, píše se na nich.
  Prezident Lukašenko stál ve volbách proti opoziční Svjatlaně Cichanouské, která podle oficiálních výsledků získala pouze 10 % hlasů, což kritici režimu považují za zfalšovaný výsledek. Řada dalších kandidátů byla v průběhu volební kampaně zatčena, některým z nich ani nebylo umožněno, aby se do voleb registrovali. Současný prezident Lukašenko vládne zemi již 26 let.

  Na plakáty se můžete podívat na webu Calvert Journal.

  Přečtěte si také Státe, nepřekážej nám! Lidé přestávají věřit v Lukašenkovo Bělorusko, říká politoložka Reichelová.

 • Nová umělá inteligence Googlu dokáže identifikovat potraviny. Software má pomoct nevidomým

  13. srpen 2020
  Google Lookout

  Nová funkce je součástí aplikace Google Lookout, která si klade za cíl pomoct lidem se zrakovým handicapem. Software nově dokáže pomocí fotoaparátu telefonu také identifikovat potraviny. Kromě těch průmyslově vyráběných by měla být podle tvůrců schopná na základě tvaru rozpoznat i ovoce či zeleninu.

  Již mnoho aplikací předtím bylo schopno získat informace o produktech z čárových kódů. Google Lookout je ale první podobná aplikace, která potraviny dokáže rozeznat již na základě etikety či vzhledu.

  Aplikace má databázi s přibližně dvěma miliony produktů, která se mění podle toho, kde na světě se uživatel nachází.

  Z informací vzešlých z testu na webu BBC neměla aplikace problém rozpoznat americkou ani thajskou značku omáček či další hromadně vyráběné potraviny pořízené v supermarketu. Menší úspěšnost ale software měl u ovoce, zeleniny a dalších čerstvých produktů s nepravidelným tvarem.

  Aplikace kromě nově přidané funkce umí také předčítat zobrazený text či identifikovat některé objekty a nápisy.

 • Švédské podniky musejí mít povolení na to, aby se v nich mohlo tančit. Normu se nepodařilo zrušit

  13. srpen 2020
  Tanec

  Restaurace ve švédském Härjedalenu dostala pokutu za to, že se v ní tancovalo. Podniky v tomto severském království totiž musejí mít speciální povolení na to, aby v nich lidé mohli tančit. Zákon je už dlouho kritizován, dosud ale nebyl zrušen.

  Uvnitř se tancovalo od loňského prosince do letošního února. Kvůli chybějícímu povolení však majitel dostal pokutu, píše švédská mutace magazínu The Local.

  Kontroverzní zákon platí od třicátých let. Autoři jím chtěli ochránit švédskou mládež před špatnými vlivy alkoholu, dekadence a samotného tancování. Už od jeho přijetí se ale zároveň mluví o tom, že by se měl zrušit.

  Jen mezi lety 2011 a 2014 se v parlamentu objevilo celkem 20 pokusů s tím něco dělat. A jak informuje švédský veřejnoprávní rozhlas Sverige Radio, nepovedlo se to ani před pěti lety. V dubnu 2016 se to však už podařilo, vláda nicméně zákon stále nenaplnila.

  Policie proto musí dodržování normy nadále vymáhat, což frustruje dotčené restaurace, bary, kavárny i kluby. Ministr vnitra Mikael Damberg letos na začátku března uvedl, že to zdržují důležitější věci. Myslel tím například zákony proti organizovanému zločinu nebo pouličním gangům.

  Přečtěte si taky Tanec jako otisk prstu? Podle finských vědců má každý člověk unikátní taneční projev.

 • Pyl a plísně se před bouřkou rozmělní na ještě menší částice. Škodí pak astmatikům i dalším nemocným

  12. srpen 2020
  Bouře

  Klid před bouří není až tak klidný, jak se na první pohled zdá. Zvláště pro lidi, kteří trpí na astma či jiné vážné dýchací problémy. Přišla na to nová vědecká studie.

  Jak píše web americké televize CNN, dny před velkými bouřkami jsou (nejen) ve Spojených státech krušné hlavně pro seniory s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí. Anupam Jena z Harvardovy univerzity, který je autorem výzkumu, však říká, že jsou ohroženi i mladší lidé se závažnými dýchacími obtížemi. „Rozhodně to může postihnout děti i mladé lidi s astmatem,“ vysvětluje Jena. Proč se ale tak děje? To napovídá práce vědců z University of Georgia.

  Pyl a plísně se před bouří dostanou vysoko do oblak, kde se rozmělní na ještě menší částice. Když pak klesnou na zem, mnohem snadněji proniknou nosem či pusou až do plic a je zaděláno na problémy. Jena proto radí: „Pokud víte, že se blíží bouře, buďte obezřetní stejně jako v případě vysokých koncentrací pylu a připravte se na to.“

 • Více než stoletá paní si zašla na tetování. Na předloktí teď má obrázek milované žáby

  12. srpen 2020
  Tetování 103leté paní

  Američanka Dorothy Pollack, která v červnu oslavila 103. narozeniny, si odškrtává položky ze svého bucket listu. Jednou z nich je tetování. Nedávno si proto nechala na předloktí vyhotovit věc, kterou má raději než pivo a burgery: žábu.

  Jak píše web americké televize CNN, rozhodnutí přišlo nečekaně po vynucené izolaci kvůli koronaviru. „Bylo to docela vzrušující, protože jsem ho před lety odmítla, když mi jej chtěl nechat udělat můj vnuk. A najednou jsem se rozhodla, že ho chci. A pokud bych mohla, tak žábu, protože je mám ráda,“ vysvětluje Pollack.

  Podle tatéra Raye Reasonera Juniora ze salonu A.W.O.L. Custom Tattooing v Muskegonu, který jí obojživelníka vytetoval, to zvládla bez mrknutí oka. „Byla fakt dobrá. Ani jsem si nevšiml toho, že by sebou škubla. Možná jednou, ale jenom trošku. Byla z toho tak nadšená… a pro mě osobně to byla neskutečná zkušenost. Když vás někdo, kdo je více než století starý, o něco požádá, tak ho nemůžete odmítnout,“ říká Reasoner Junior.

  Poté co si ze svého seznamu odškrtla tetování, se vrhla na další položku: projet se na motorce. Nikdy na ní totiž nejela. I to už má ale za sebou.

  Přečtěte si taky 93letou Britku zatkla policie, aniž by cokoli spáchala. Chtěla tenhle zážitek stihnout, ještě než umře.