Moje terapie, epizoda 3: Povinnost být perfektní

20. listopad 2019

Hlasy, které uslyšíte ve třetí epizodě podcastové série, patří Ireně a její terapeutce Karin. Poprvé se potkaly před dvěma lety. Karin není Irenina první terapeutka, až ona jí však pomohla nejvíc.

S depresemi se Irena potýkala už v pubertě. Na vysoké škole, kterou šla studovat na přání rodičů, cítila, že už je dál nezvládne. „Bývala jsem hodně času doma, osamělá a unavená. Na nic jsem pořádně neměla sílu.“ Kromě svých stavů se musela vyrovnávat i s tím, že pro rodiče znamenaly duševní poruchy starší dcery potenciální ostudu. Svou nemoc tak byla zvyklá udržovat v tajnosti.

Čtěte také

V rodině se naučila, že musí vždycky obstát a všechno mít pod kontrolou. Být perfektní. Právě to ji ale přivedlo do nemocnice a do těch nejhorších duševních stavů. Léčby se jí dostalo až později v životě. „Třeba manželovi, když jsem se s ním seznámila, jsem nemohla říct, že jsem bipolární. Protože jsem to ani nevěděla.“ Ve třetí epizodě podcastu Moje terapie je řeč i o tom, jak se k duševnímu zdraví přistupovalo ještě před rokem 89. „Na psychoterapii se tehdy nevěřilo. Byl socialistický realismus. Všechno se řešilo pilulkou nebo operací.“

V terapii s Karin se Irena poslední dva roky učila přerámovat svůj životní příběh a pochopit, že nemusí ani nemůže být dokonalá. Autorem epizody je publicista a moderátor pořadu Balanc Petr Bouška.

Jak se dají v terapii prožívat klíčové životní situace znovu? A jak může člověk díky terapii přehodnotit vztah se svými rodiči i sám k sobě? Poslechněte si třetí epizodu podcastu Moje terapie.

Moje terapie je podcastová série, v níž si štafetu předává několik vypravěčských dvojic. Tvoří je šest lidí, kterým pomohla terapeutická sezení, a šest terapeutů, kteří je jimi provedli. Kdy se hlavní postavy šesti příběhů odhodlaly najít si terapeuta? Co se na sezeních odehrává a co všechno se díky nim může měnit? Různé životní příběhy, různé druhy potíží a různé terapeutické přístupy. Poslouchejte sérii Moje terapie na wave.cz/mojeterapie a přihlaste se k odběru podcastu na wave.cz/podcasty.

autoři: Petr Bouška , Táňa Zabloudilová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.