Moje terapie, epizoda 6: Intimní cizinky

11. prosinec 2019

Hlasy, které uslyšíte v poslední epizodě podcastu Moje terapie, patří Tereze a její terapeutce Jitce. Seznámily se před třemi lety, krátce poté, co se na Terezu po pár letech nečekaných událostí a dlouhého přepracování sesypalo všechno naráz. Několik týdnů tehdy strávila v psychiatrické léčebně Bohnice. Terapii vyhledala proto, aby mohla výhledově vysadit antidepresiva.

„Ve finále mně napsali diagnózu F437, což je reakce na stres a neschopnost se přizpůsobit,“ popisuje mladá žena, která si na sebe po několika nepříjemných životních epizodách naložila tolik práce, až se na směnách ocitala na celých 22 hodin denně. Chtěla nejdřív zaplatit všechny dluhy, než si uspořádá zbytek života. „Když jsem posílala peníze exekutorům, bývala jsem hrozně unavená, poslala jsem třeba splátku s nějakým zpožděním a oni mi hned napsali, že mi tu částku zase navyšují. Už tehdy jsem začala dostávat záškuby v těle.“

Čtěte také

Pak si mohla dovolit dát si od práce úlevu. „Jenomže pak máš čas přemýšlet. Občas se ti třeba začnou vracet nějaké momenty. Někdy jsi třeba někomu řekla něco, cos neměla, nebo ses zachovala divně a dojde ti to až zpětně. No, teď si představ, že všechny tyhle věci ti dojdou v jednu chvíli. To nedáš,“ popisuje, jak se dostala až do momentu, kdy věděla, že bude potřebovat odbornou pomoc.

Když se na terapii setkala s Jitkou, začala pravidelně pracovat na tématech, která se během kritického období přihlásila o pozornost.  Epizoda podcastu se však soustředí nejen na Terezin příběh, ale také na vztah mezi ní a Jitkou, podle které je právě terapeutický vztah nejúčinnějším faktorem úspěšnosti setkávání. „Podle výzkumů je schopnost zajistit bezpečný vztah důležitější než to, jakou terapeut používá metodu,“ popisuje. „Jak se vyrábí bezpečí? Třeba tím, že nemám předsudky,“ vysvětluje odbornice, která se při sezeních zaměřuje na práci s tělem. 

Epizodu natočila dokumentaristka Marika Pecháčková.

Jak spolu Jitka s Terezou pracují? A v čem spočívá syndrom pomocníka, který se často vyskytuje u terapeutů? Poslechněte si celou epizodu.

autoři: Marika Pecháčková , Táňa Zabloudilová
Spustit audio

Související