Moře mi dalo všechno. Dobrodružství, rodinu i meditaci. Jiří Denk vypráví o svých plavbách

23. duben 2023

Letos dokončil etapové obeplutí Jižní a Severní Ameriky. Už dříve obeplul svět kolem dokola. Byl přepaden piráty, uvízl s lodí mezi arktickým ledem a s malou dcerkou doplul na pevninskou Antarktidu. S jednou ženou se během cest rozešel, s druhou se seznámil. Poslechněte si vyprávění Jiřího Denka v cestovatelské Casablance.

Podnikatel a cestovatel Jiří Denk pluje na své jachtě na etapy, s dětmi i bez nich. Pět měsíců v roce obvykle stráví na moři. Svoji první loď si koupil před 17 lety. Na cestu kolem světa vyrazil v roce 2007 z Nového Zélandu, protože se chtěl vyhnout „vcucávací schopnosti Karibiku“, kam řada lidí z Evropy dopluje a pak už se nikdy nevydá dál. Na Nový Zéland také v roce 2010 znovu připlul.

Jiří Denk

Nakažen bacilem světových moří

Kdyby si měl vybrat, kde by zakotvil natrvalo, váhal by prý mezi Novým Zélandem jako nejlepším místem pro život, Antarktidou kvůli spektakulární přírodě a Vanuatu, kde žijí nejmilejší a nejšťastnější lidé. S jednou ženou se během cest rozešel, s druhou se seznámil. Na mořích tak už několik let praktikuje svéráznou střídavou péči s několika dětmi svými i své manželky.

Mezi ledy a piráty

Na obeplutí Jižní a Severní Ameriky v letech 2009–2023 si nejvíc cení proplutí North West Passage, tedy severní arktické trasy Grónsko-Kanada-Aljaška, která platí na jednu z nejtěžších tras. Riskoval při ní mimo jiné uvěznění mezi ledy.

„Bylo to napínavé, ale ne životu nebezpečné,“ hodnotí tento počin s odstupem. Mezi Bali a Borneem zase zažil přepadení pirátskou lodí, o kterém říká, že to bylo hnusné, ale zdůrazňuje, že piráti nebo útok žraloka jsou natolik ojedinělé jevy, že nebezpečí není třeba zveličovat.

Proč má mořeplavec zákaz vstupu do Chile? Jaké bylo přepadení piráty? Proč je na dlouhých plavbách rád i sám? Poslechněte si zážitky Jiřího Denka s novém díle cestovatelském podcastu Casablanca. Více o Jiřím se můžete dozvědět na jeho stránkách.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.