„Musela jsem se vzdát všech svých vzpomínek a tužeb.“ Marie Iljašenko o dětství a dospívání ve fundamentalistickém společenství
Básnířka Marie Iljašenko se rozhodla promluvit o svém dětství a dospívání ve společenství Modrý kříž, které charakterizují fundamentalistické důrazy, charismatická forma evangelikálního křesťanství a představa neustálého duchovního boje. Marie Iljašenko se do tohoto společenství dostala jako dítě a strávila v něm přes deset let.
Popisuje přitom mimo jiné proces, kdy se člověk musí odříznout od svého předchozího života a celý ho popřít. Vzdát se vzpomínek a tužeb pro ni přitom bylo krajně bolestné.
Život v přísném a velmi hierarchickém společenství znamenal být neustále pod dohledem: součástí sdílené víry bylo i přesvědčení, že se člověka snaží zmocnit Satan a démoni a jenom tzv. služebníci, nejvýše postavení členové společenství, mohou takovou situaci uspokojivě vyřešit. Jako hříšná a nepřijatelná byla vnímána i dětská touha stát se horolezkyní.
Na otázku, zda mohou členové Modrého kříže číst například Dostojevského, odpovídali, že ho číst nepotřebují: umění klade otázky, na které už přece mají všechny odpovědi.
Pusťte si celý příběh Marie Iljašenko a dozvíte se víc nejen o konkrétních okolnostech jejího odchodu z tísnivého společenství, ale uslyšíte i básně, ve kterých se celá její zkušenost odráží.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.