Na Balkáně i v životě je lepší volit nesnadnou cestu, říkají Anna Šebestík Vácová a Ondřej Šebestík

8. říjen 2023

Ještěže jsme jeli po Balkáně na kole a ne autem, říkají manželé Ondřej Šebestík a jeho žena, módní návrhářka Anna Šebestík Vácová. V novém díle cestovatelského podcastu vyprávějí o svých kilometrech v bosenské krajině poznamenané válkou, v černohorských kopcích i albánské sluneční výhni.

Ondřej Šebestík a Anna Šebestík Vácová

Ondřej Šebestík, kolega redaktor Radia Wave, a jeho žena, módní návrhářka Anna Šebestík Vácová podnikli cyklocestu po Balkáně vlastně coby odloženou svatební cestu. Vedla ze severní Bosny přes Chorvatsko a Černou Horu do Albánie. Byla plná kopcovitého terénu, cestovatelských překážek, například okradení, a zdravotních obtíží, které obnášely vynucenou návštěvu zubaře, bolesti zad, ale i horečky a pozoruhodné halucinace z vyčerpání. Přesto by prý rozhodně neměnili a jeli by zase.

Krkolomnější cesty přinášejí větší zážitky

Lepší bylo vždycky vydávat těžší, náročnější cestou, shodují se manželé Šebestíkovi.... „Pokaždé se nám vyplatilo vybírat si cesty s vyšším převýšením a horší kvalitou vozovky,“ říká Anna. Na hlavních silnicích, které nabízely menší převýšení, to prostě nebylo ono. „Je to tak asi i v životě. Krkolomnější cesty přinášejí větší zážitky.“

S českým tréninkem není Balkán žádný problém

Na Balkáně se hodně troubí, na což se dá jen těžko zvyknout, ale ve srovnání s Českem není intenzivní doprava žádná potíž, tvrdí oba hosté cestovatelského magazínu Radia Wave. „Jsme z Čech vytrénovaní takřka na všechno, vládne tu takřka programová nenávist řidičů vůči cyklistům, takže Balkán je pohoda,“ říká Ondřej Šebestík, který před nedávnem utrpěl na Vinohradech zranění při dopravní nehodě. Často obávání balkánští potulní psi se nakonec ukázali být taky velkým a dojemným zpestřením některých etap…

Jak to bylo s halucinacemi, ve kterých se uprostřed albánských hor Anně zjevoval hrobník? Jak se mění krajina a kultura při průjezdu členitým a různorodým Balkánem? Jaké cestovatelské a životní lekce si oba z cesty odnášejí? Poslechněte si kompletní podcast Casablanca.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.