Na setkání s čertem potřebujete bezpečný prostor. Pokud dítě o setkání stojí, říká psychoterapeut

29. listopad 2023

Největší audioportál na českém internetu

Čert by neměl děti jen děsit (ilustrační foto) | Foto: Profimedia

Pozvat Mikuláše? Proč ano a proč ne? Poslechněte si Houpačky o mikulášské tradici s psychologem a psychoterapeutem Janem Kulhánkem

„Děti jsou mnohem bezbrannější než dospělí. I my máme z něčeho obavu nebo nejistotu, z něčeho máme strach a z něčeho máme hrůzu. A když cítíme hrůzu, je to psychicky zraňující, ten pocit se nám vrací, můžeme mít trauma. A pak se z toho sbíráme, někdy velmi dlouho,“ vysvětluje psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek možné úskalí mikulášské tradice.

„Problém je v neadekvátně strašidelném zážitku. Strašení dětí je zbytečné a je k ničemu. Každoročně opakuju, že problém bývá alkohol. Po jeho požití klesá schopnost dospělých odhadnout, jestli je to pro dítě nevšední zážitek, nebo jestli je to zábava jen pro čerta,“ přidává své zkušenosti.

Jan Kulhánek

Přesto je Kulhánek pro to, aby setkávání trojice Mikuláš, čert a anděl s dětmi zůstalo. „Pro děti pohádkové bytosti existují a dává to smysl, že existují. Dětské magické myšlení tuhle potravu potřebuje, proto děti pohádky tak milují. A Mikuláš, čert a anděl jsou bytosti, které jsou pro děti. Nikdo ale nemusí nikoho děsit, čert může být popleta, může být veselý, nebo tam nemusí být vůbec,“ doplňuje Kulhánek. „Jde o to, aby rodiče uměli dětem zajistit pro setkání s těmito postavami bezpečí. Pokud děti o to setkání stojí.“

Čtěte také

Děti můžou zvládnout zážitek, který je silný, ale neměl by být strašidelný. Děti nemají obranné mechanismy, neumějí ze situace, kdy je něco přes jejich míru, odejít. Hrozí pak, že prožijí trauma, budou úplně zbytečně zraněné a budou mít nějaké následky. A je to zbytečné, nemá to žádný smysl a nic pozitivního to nepřinese. Nechceme přece úmyslně ubližovat vlastnímu dítěti,“ uzavírá.

Pokud svatá trojice dítě vyděsila, jak můžeme pomoct pak? Co nadílka a Mikuláš s čertem ve školách a školkách? Poslechněte si Houpačky s Janem Kulhánkem.

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.