„Nacpat komplexní debatu do šesti minut je velká výzva,“ říká Michal Parízek o projektu Politika Z

23. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Parízek

„Chtěl jsem velká politická témata dneška zprostředkovat trochu přístupnou formou,“ říká autor youtubového projektu Politika Z. Vyhledal na 20 okruhů, ke kterým se společenské vědy vyjadřují, a natočil k aktuálním problémům několik videí, hlavně se zaměřením na mladé lidi kolem osmnácti let.

„V západních demokraciích obecně klesá volební účast, ve východní Evropě je to ještě horší. Pro politický systém je to velký problém, když lidé nechodí k volbám. Pro mě je důležitá základní informovanost lidí u voleb. Občané by se měli větším otázkám aspoň snažit rozumět,“ vysvětluje Michal Parízek a právě k lepší informovanosti by chtěl politolog se svým projektem Politika Z přispět. Jednoduchým způsobem vysvětlovat složité věci.

Michal se stejně jako profesionální média snaží o vyváženost. Každé politické téma má i pro politologa několik variant vyznění a není jednoduché být úplně objektivní. „Do videí se moje názory asi vždycky promítnou, ale spíš třeba kvůli volbě témat. Snažím se vždy vidět jak klady, tak zápory,“ přiznává Michal. Politika Z často analyzuje systém fungování Evropské unie, základní hodnoty demokracie nebo informuje o zbrojení a hrozících válečných konfliktech. Vše zasazuje do historického kontextu. „V epizodě o bezpečnostním dilematu, které ztělesňuje zákon o držení zbraní, jsem zaznamenal i negativní reakce. Diskuze byla hodně polarizovaná,“ popisuje Michal, jak vystoupil ze své sociální bubliny.

Zpětná vazba na jednotlivé díly chodí Michalovi nejvíc od studentů politologie Fakulty sociálních věd v Praze. Pro ně je Politika Z určena a studenti jsou nejvěrnější fanoušci, kteří videa šíří dál. „Všechno to vzniká hodně na koleni a s minimálním rozpočtem. Videa natáčím doma, hudbu i grafiku dělali kamarádi,“ přibližuje Michal podmínky vzniku celého projektu. Jeho tým zatím uvažuje o dalších epizodách pouze v hrubých obrysech, logickým krokem by bylo oslovit nějakou mediální platformu pro další rozvoj. „Jsem primárně výzkumník a dělání videí je pro mě docela novinka,“ dodává Michal.

Spustit audio