Naprostá euforie. O sopkách, Mexiku, Guatemale a dobrovolničení s Petrem Chvílou

7. prosinec 2021

Cestovatel, fotograf a dobrovolník Petr Chvíla se potýkal s těžkým návratem z Nového Zélandu a jihovýchodní Asie v době covidu. Pak hledal dobrovolnickou stáž a vydal se do Mexika.

Do Latinské Ameriky zavedl Petra Chvílu kromě jiného poslech cestovatelské Casablanky na Radiu Wave. Takzvané chicken busy, sopky, výstupy na ně během východů slunce, okradení o foťák i práce v Mexico City pro něho byly velkým zážitkem.

Marshmallows pečené nad horkou sopečnou lávou

Vystoupil do pasáží pod vrcholem mexického Iztaccihuatlu (5286 m n. m.), který skýtá výhled na Popocatépetl i zajímavou legendu o bojovníkovi a princezně. Sopka Pacaya (2522 m n. m.) je zase jedna ze 3 aktivních sopek v Guatemale, a navíc docela snadný a populární turistický cíl. 

Se skupinou spolucestovatelů Petr Chvíla dorazil nedlouho po erupci lávového proudu a opékal marshmallows nad ještě horkou lávou. „Někomu se během výšlapu roztekly podrážky, jak byla láva ještě žhavá, a já jsem měl strach, abychom se někde neprobořili, ale nestalo se to a byl to celé velký zážitek.“  

Od Chichen Itza až k dobrovolnické práci v Mexico City

V Guatemale vystoupil na sopku Acatenango, ze které je vidět sousední vulkán, vybuchující každých 15 minut. „Byla inverze, kouř ze sopky, láva. Byla to naprostá euforie,“ komentuje Petr Chvíla východ slunce během dvoudenního výšlapu na vrchol.

Čtěte také

Ten podle něj ani nebyl nijak výrazně fyzicky náročný, a to přesto, že se 3 dny před sopkou potýkal se střevními potížemi. V rámci cesty navštívil i jedny z neznámějších mayských památek Chichen Itza, ale vřele mluví hlavně o ruinách Calakmul v mexickém státě Campeche.

Na cestování pak navázal prací pro neziskovou organizaci podporující původní mexické obyvatele a působící přímo v hlavním městě Mexico City. Fotografoval oblečení určené k prodeji a natáčel s místními ženami videa.

Sopky, mayské památky, dobrovolnická práce v Mexico City… Poslechněte si kompletní záznam cestovatelské Casablanky s Petrem Chvílou. Na jeho fotky se můžete podívat tady

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související