Naše tělo nemůže lhát, říká párový terapeut Honza Vojtko

4. prosinec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Honza Vojtko

Jakkoli jsou slova pro komunikaci důležitá, stejně důležitý je neverbální kontext, v němž jsou slova vyslovována, ať už jde o tón hlasu, gesta, výraz ve tváři, či tělesný postoj. Můžeme se naučit v některých situacích ovládat řeč svého těla, dlouhodobě lhát ho ale nenaučíme.

Naše tělo toho na nás může prozradit víc, než bychom chtěli. „Ve své poradně mám dva gauče a páry, které přicházejí, si mohou samy vybrat, jestli si sednou na ten užší, nebo širší. Tím, který zvolí, a tedy jak daleko si od sebe sednou a také jak si sednou, už o sobě něco říkají,“ popisuje svou zkušenost v rozhovoru pro Diagnózu F párový terapeut Honza Vojtko.

Když se někdo zajímá o neverbální komunikaci a řeč těla, mnohdy narazí na jasnou symboliku. Například ruce zkřížené před tělem znamenají, že se něčemu bráníme nebo před něčím uzavíráme. Podle Vojtka však tento překlad nelze brát dogmaticky. „Když chce někdo číst něči řeč těla, musí vědět, co ta které gesta pro toho člověka skutečně znamenají, není to univerzální,“ říká terapeut. Jako další příklad uvádí rozšíření zorniček, ke kterému dochází při lhaní, ale zároveň také, když mluvíme s někým, kdo se nám líbí.

Honza Vojtko v Diagnóze F: Kde ztrácíme sebevědomí?

03737617.jpeg

Sebevědomí nabýváme v průběhu celého života, i když za klíčové se považuje zejména období dětství a dospívání. Stejně tak v průběhu celého života ho můžeme ztrácet. V Diagnóze F s párovým terapeutem Honzou Vojtkem jsme se tentokrát vydali po stopách ztraceného sebevědomí.

Neverbální komunikace, resp. její absence, komplikuje online komunikaci a komunikaci po sociálních sítích. Dvě třetiny toho, co sdělujeme, je neverbální komunikace a ta nám na internetu prostě chybí. „Když chcete, aby vám lidi rozuměli, a nemůžete s nimi mluvit tváří v tvář, tak aspoň zvedněte telefon a zavolejte jim, aby aspoň slyšeli váš hlas, protože ten nese nějaké emoce a díky nim můžeme rozumět, co vlastně říkáte,“ doporučuje Vojtko.

Poslechněte si celý rozhovor o neverbální komunikaci a dozvíte se, jak s ní zacházejí hráči pokeru nebo jak bylo dříve možné oklamat detektor lži…

Spustit audio