Natáčení animovaných filmů je časově extrémně náročné, potvrzují mladí tvůrci

10. červen 2019

„Abyste dostali jednu sekundu animovaného filmu, tak musíte mít 10 až 12 snímků, které spojíte za sebou. Takže třeba loutková animace je velmi časově náročná,“ vysvětluje producentka animovaných filmů Karolína Davidová. Například na filmu Dcera, který trvá zhruba patnáct minut, pracovala jeho autorka Daria Kashcheeva rok a půl.

I z důvodu časové náročnosti je hodně animovaných filmů krátkometrážních. Krátké filmy ale pak občas mívají potíže v klasické kinodistribuci. K divákům v kinech se totiž krátké animované filmy dostanou obvykle buď jen v rámci specializovaných festivalů animovaného filmu, anebo výjimečně v roli předfilmu.

Daria Kashcheeva, Martin Smatana a Karolína Davidová

Časově náročná ale nemusí být jen samotná výroba filmu, ale občas dá tvůrcům zabrat i scénář. „V našem případě trvalo nejdéle napsání scénáře, protože jsme si vybrali náročné téma, a zároveň jsme chtěli, aby ten film byl srozumitelný pro dětského diváka,“ říká Martin Smatana o svém filmu Pouštět draka, který vypráví o vyrovnání se se smrtí.

O smrti rodičů pojednává také snímek Spolu sami, který přišla do studia přiblížit producentka Karolína Davidová. Nelehké téma si pro svůj film vybrala i Daria Kashcheeva. Dcera totiž vypráví o nefunkčním vztahu mezi holčičkou a jejím tatínkem. Všechny tři filmy budou Českou republiku reprezentovat na prestižním mezinárodním festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy.

Dá se animací uživit? A jak jí (ne)pomáhá internet a sociální sítě? Odpovědi se dozvíte, když si pustíte celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.