Nefackujete kolegy v práci, kamarády ani partnery. Pro děti by to mělo platit především

23. červen 2021

Dvě třetiny českých rodičů při výchově dětí používají fyzické tresty. Skoro polovina Čechů facku nebo plácnutí za fyzický trest vůbec nepovažuje. „Podle statistik jsou nejvíc bity děti do tří let. To je ale doba, kdy jsou obzvlášť zranitelné a ještě těžko regulují svoje chování. Mají kvůli svému nízkému věku taky malou šanci pochopit, proč je trestáme,“ říká psychoterapeutka Petra Wünschová.

Česko je ve společnosti Itálie poslední zemí Evropy, ve které není násilí na dětech ukotveno v zákoně. Jen 7 procent dospělých by takový zákon chtělo mít. Přitom to, že facky a bití dětem škodí, se už desítky let považuje za vědecky podložené tvrzení.

„Dopadu násilí na dětech se v Česku vůbec nevěnujeme. Naprosto běžně svoje děti bijeme proto, aby z nich byl slušný člověk. Jenže takhle to nefunguje. Plácnutím nebo fackou nedáte jasnou hranici, ale bolest a strach,“ popisuje psychoterapeutka.

„Všichni víme, že není v pořádku bít kolegu na pracovišti, kamaráda, partnera. Pro děti by to mělo platit obzvlášť, jsou totiž mnohem zranitelnější,“ vysvětluje Wünschová, která řídí pražské Centrum LOCIKA. „Když je dívka zvyklá, že ji v rámci výchovy fackuje otec, nepřekvapí ji první facka od přítele,“ dodává.

„Naši mě bili, ale bylo to tak správně.“ Proč se děti vůči násilí vlastních rodičů tak těžko vymezují? Poslechněte si Houpačky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.