Nejdelší budovu světa postavili nacisté. Kdyby Prora nebyla děsivá, byla by legrační, říká filmařka

20. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Inside Prora

Na pobřeží německého ostrova Rujána stojí nejdelší dům na světě. Jmenuje se Prora, nechal ho postavit Adolf Hitler a měl sloužit jako letovisko pro dělníky třetí říše. Nakonec ho obývala sovětská armáda a po pádu Východního bloku se z něj staly ruiny. Je Prora symbolem architektury zla? To a mnohem víc jsme řešili s dokumentaristkou Nico Weber, autorkou filmu Inside Prora, který se promítal na festivalu Film a architektura.

„Prora mi vždycky připadala jako něco mytického, jako drak, který tam leží uprostřed lesů,“ říká o nejdelší stavbě na světě režisérka Nico Weber, která tvrdí, že Prora nabízí i zvukový zážitek. „Když jste uvnitř, slyšíte dech Prory, tep srdce. Slyšíte různá zvířata, která prochází ruinami, lidi bez domova, kteří tu žijí.“ 

Z filmu Inside Prora

Co se ve čtyřiapůlkilometrovém monstru odehrává dnes? Částečně jsou to ruiny, částečně luxusní apartmány. Kruh se konečně uzavřel a Prora se blíží svému původnímu záměru – být letoviskem u moře. Prora se ale své historie nezbaví.

„Myslím, že neexistuje nic jako nevinná architektura. Architektura má v sobě násilí. Má poskytnout přístřeší tělu, ukrýt ho před vnějším světem, ale tímto způsobem tělo omezuje. Mělo by se víc mluvit o tom, jak často se architektura podílí na rozdělení moci, na hrůze,“ myslí si Nico Weber, která Proru považuje za skvělý příklad nacistické megalomanie. 

Z filmu Inside Prora

„Prora je vážně surreálné místo. Kdyby nebylo děsivé, bylo by legrační. Částečně vychází z bauhausu, z minimalismu. Je to vtipné, protože nacisti bauhaus nesnášeli. A najednou ho převzali a prostě ho udělali v obrovském měřítku. Prora je takových paradoxů plná,“ říká Nico Weber. 

Trpěli megalomanií pouze nacisté, nebo se propisuje i do dneška? A jak člověku architektura dokáže ublížit? Poslechněte si rozhovor o jedné z nejbizarnějších budov světa a o filmu Inside Prora. 

Spustit audio