Někdo se nás snaží přesvědčit, že školy nejsou bezpečné. Chceme tím děti provést, vaříme ale z vody

12. září 2024

„Hlášení po telefonu, že ve škole je bomba, známe, to je tady už dlouho. Koordinované hrozby stovkám škol v minulém týdnu ale nejsou útokem na školy, ale na náš pocit bezpečí ve školách a ve společnosti. A to tu ještě nebylo,“ říká v Houpačkách psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.

„Na informace o tom, že se ve škole střílí, někdo útočí nožem nebo že je ve škole bomba, jsme zvyklí ze zahraničních zpráv, je to něco, co pro nás patří do Ameriky, ale ne sem. Můj názor je, že cílem útočníka je vyvolat pocit nedůvěry. Že ti, kdo se mají o naše bezpečí starat, to nedělají dobře,“ myslí si terapeut.

„Pro prožívání dětí je zásadní to, jak se o těchto událostech mluví doma. Strašit je nechceme, ale mávnout nad tím rukou a říct, že je to hloupost, taky nechceme a nemůžeme. To nás staví do nelehké situace. Celá společnost vaří z vody, protože s tím nemá zkušenosti. Poslední roky se před nás staví výzvy a situace, na které nejsou žádná data, nemůžeme se opřít o žádný výzkum, chybí nám předchozí zkušenosti,“ shrnuje Kulhánek. „Rolí rodičů ale zůstává vytvářet pro děti bezpečný svět.“

Poslechněte si Houpačky s psychologem a psychoterapeutem Janem Kulhánkem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.