Neklidné děti. Vypadají jako nevychovanci a jejich rodiče se potýkají s odsouzením okolí

23. prosinec 2020

Neklidné děti velmi citlivě reagují na podněty svého okolí. Jako malé často pláčou, jako větší jsou k nezastavení. „Neklid má dopad na celou rodinu, na rodiče i na sourozence neklidných dětí. Když rodiče nebo samotné dítě neklid nezvládají a negativně to ovlivňuje jejich život, není na co čekat,“ říká Tatiana Jopková, vedoucí programů pro rodiny s dětmi s ADHD v brněnském Centru pro rodinu a sociální péči.

Neklid se podle odborníků zpravidla projevuje už od raného věku. U miminek to bývá plačtivost, obtížně usínají a často se budí. Batolata jsou zase velmi rychlá, mívají opožděný vývoj řeči, v afektu se vztekají. „Pro rodiče není snadné rozlišit, jestli je to v normě,“ říká Jopková. „A i když neklid nemá snadné a rychlé řešení, můžeme udělat hodně pro to, abychom ho pomohli dětem zvládat,“ dodává.

Rodiče podle ní začínají neklid řešit nejčastěji při nástupu do školky. „Čím víc se objevuje nároků na dítě a na jeho pozornost, tím víc neklid komplikuje jeho svět a běžné fungování. Ale ne každé dítě, které je neklidné, má ADHD,“ upozorňuje Jopková. Rodiče ale podle ní často nestresuje tolik samotné zvládání neklidu, ale spíš tlak okolí, které jejich dítě považuje za nevychované.

Jak neklidné děti motivovat? Vymizí neklid postupem času? A jak ho dobře zvládat? Dozvíte se v Houpačkách s Tatianou Jopkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.