„Neměla se opíjet, měla dávat pozor.“ Proč hledáme chyby u obětí znásilnění?

14. říjen 2022

„Máme tendenci si myslet, že svět je spravedlivý a každý dostane, co si zaslouží,“ vysvětluje psycholožka Veronika Haumerová z Konsentu. „Místo toho, abychom přisoudili vinu pachateli, ptáme se, co všechno mohla oběť udělat jinak, aby se jí to nestalo. Jenže zodpovědný je skutečně jen ten, kdo násilí páchá,“ zaznělo během diskuse k podcastu Hranice násilí. Autorka Táňa Zabloudilová ji vedla s odbornicemi a jednou z hrdinek podcastové série během festivalu Prix Bohemia Radio.

„Lidi mají pocit, že můžou. Že můžou jít přes hranice druhých nebo na ně prostě nedbat, je to mocenská záležitost,“ vysvětluje psycholožka, na kterou v debatě v olomouckém Divadle na cucky navazuje Táňa Reháková, vypravěčka páté epizody podcastu Hranice násilí, která má za sebou nekonsenzuální, násilný vztah. Její partner byl o několik let starší, ve vztahu kompletně určoval pravidla on, z Táni se snažil „vychovat“ dokonale poslušnou ženu a podroboval ji BDSM praktikám.

„On mě tehdy izoloval od mé rodiny a přátel, na nějakou dobu mě dokonce přinutil se k němu přestěhovat. Pomohlo mi, když se ta síť lidí kolem mě začala obnovovat. Když jsem se víc začala bavit s kamarády a hlavně to, že o mě nepřestali bojovat rodiče,“ vypráví Táňa a vysvětluje, jak jim pomohla rodinná mediace s odborníkem.

Poslechněte si, jak hledat cesty ven z násilných vztahů a jak rozeznat posttraumatický syndrom. Pete Lupton z iniciatvy NePornu také vysvětlí, proč je důležité řešit závislost na pornu a jak jeho sledování souvisí se sexuálním násilím.

autor: Táňa Zabloudilová
Spustit audio

Související