Dnes už vím, že to bylo znásilnění. Pořád ale přemýšlím, jestli to nebyla moje chyba
„První ‚ne' jsem začala říkat, až když se mi spustily migrény s aurou. Šílená bolest. Celé moje tělo se bránilo, ale on to nedokázal pochopit. Reagoval hádkami a pláčem,“ popisuje hrdinka poslední epizody podcastu Hranice násilí, Lucie. Charismatický partner ji nutil k sexu citovým vydíráním a dostal ji do totálního psychického i fyzického vyčerpání. Přesto, že se z manipulativního vztahu nakonec vymanila a část traumatu se jí povedlo zpracovat, stále se potýká s pocity viny.
„Měla pocit jako by byla automat na sex, což vyvolalo ty fyzické projevy,“ komentuje Luciin příběh psychoterapeutka Natalia Schwab-Fisgusch. Po několika extrémně nepříjemných situacích, kdy si na ní partner sex vynutil, začala Lucie hledat cestu, jak ze vztahu ven. Poté, co se jí povedlo ho opustit, se na terapii začala vyrovnávat s pocity viny. „Pokud on třeba neviděl, že u toho pláču, nemuselo mu to dojít,“ říká.
Čtěte také
Podle Kristýny Bělíkové, zakladatelky svépomocné skupiny při organizaci Konsent, jsou pocity viny u obětí sexuálního násilí velmi časté. „Chtěla bych, aby Lucie věděla, že ne že to ‚jen' není její vina, ale že je normální se tak cítit. Tyto pocity jsou přirozené,“ vysvětluje studentka psychologie.
Poslechněte si, proč oběti sexuálního násilí často samy cítí pocit viny, jak rozeznat citové vydírání a jakými cestami se dá z manipulativních vztahů a pocitů vlastního selhání dostat ven.
Podcast Hranice násilí otevírá citlivá témata. Jejich uvědomění může být bolestivé. Jsme ale přesvědčení, že pojmenováni problému je prvním krokem ke zpracování traumatu. Pokud potřebujete nasměrovat k odborné pomoci nebo se třeba jen svěřit, napište nám na email hranice@rozhlas.cz. Sadu užitečných kontaktů můžete najít také tady.
Kreativní producentka: Veronika Ruppert
Garant: Daniel Kupšovský
Vizuál: Nikola Logosová
Související
-
Nevěděla jsem, že to může být znásilnění, když se mi to stalo doma, v mojí vlastní posteli
„Dlouho jsem si myslela, že to byl jen špatný sex. Bylo to sice strašné, ale nenapadlo mě, že by to mohl být trestný čin,“ říká Anna v první epizodě Hranic násilí.
-
Nechtěla jsem být v sedmnácti jen hospodyní a erotickým nástrojem, partner to nechápal
„Měl ten styl myšlení, že mám být u plotny a nemluvit, a on bude o všem rozhodovat,“ říká Klára, hrdinka druhé epizody podcastu Hranice násilí.
-
Posadil mě do auta a ujížděl. Nejhorší bylo, když mi znásilnění nevěřili
„Když jsem viděla ty malé rozbité cesty vedoucí pryč z města, došlo mi, že do kavárny mě neveze,“ vzpomíná Julie, hrdinka čtvrté epizody podcastu Hranice násilí.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.