Dnes už vím, že to bylo znásilnění. Pořád ale přemýšlím, jestli to nebyla moje chyba

11. říjen 2022

„První ‚ne' jsem začala říkat, až když se mi spustily migrény s aurou. Šílená bolest. Celé moje tělo se bránilo, ale on to nedokázal pochopit. Reagoval hádkami a pláčem,“ popisuje hrdinka poslední epizody podcastu Hranice násilí, Lucie. Charismatický partner ji nutil k sexu citovým vydíráním a dostal ji do totálního psychického i fyzického vyčerpání. Přesto, že se z manipulativního vztahu nakonec vymanila a část traumatu se jí povedlo zpracovat, stále se potýká s pocity viny.

„Měla pocit jako by byla automat na sex, což vyvolalo ty fyzické projevy,“ komentuje Luciin příběh psychoterapeutka Natalia Schwab-Fisgusch. Po několika extrémně nepříjemných situacích, kdy si na ní partner sex vynutil, začala Lucie hledat cestu, jak ze vztahu ven. Poté, co se jí povedlo ho opustit, se na terapii začala vyrovnávat s pocity viny. „Pokud on třeba neviděl, že u toho pláču, nemuselo mu to dojít,“ říká.

Čtěte také

Podle Kristýny Bělíkové, zakladatelky svépomocné skupiny při organizaci Konsent, jsou pocity viny u obětí sexuálního násilí velmi časté. „Chtěla bych, aby Lucie věděla, že ne že to ‚jen' není její vina, ale že je normální se tak cítit. Tyto pocity jsou přirozené,“ vysvětluje studentka psychologie.

Poslechněte si, proč oběti sexuálního násilí často samy cítí pocit viny, jak rozeznat citové vydírání a jakými cestami se dá z manipulativních vztahů a pocitů vlastního selhání dostat ven.

Podcast Hranice násilí otevírá citlivá témata. Jejich uvědomění může být bolestivé. Jsme ale přesvědčení, že pojmenováni problému je prvním krokem ke zpracování traumatu. Pokud potřebujete nasměrovat k odborné pomoci nebo se třeba jen svěřit, napište nám na email hranice@rozhlas.cz. Sadu užitečných kontaktů můžete najít také tady.

Autorka, dramaturgyně: Táňa Zabloudilová
Kreativní producentka: Veronika Ruppert
Garant: Daniel Kupšovský
Vizuál: Nikola Logosová
Zvukový mistr: Jan Brauner
Hudba: Monika Omerzu Midriaková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.