Nevěděla jsem, že to může být znásilnění, když se mi to stalo doma, v mojí vlastní posteli
„Dlouho jsem si myslela, že to byl jen špatný sex. Bylo to sice strašné, ale nenapadlo mě, že by to mohl být trestný čin,“ říká Anna, která v první epizodě Hranic násilí vypráví příběh začínající na školním večírku. Prožité násilí se na dlouho podepsalo na jejím psychickém zdraví. Způsob, jakým ho oběti prožívají, i to, jak Anna zkušenost zpracovávala, komentuje psychoterapeutka Dana Pokorná. O společenských kořenech sexuálního násilí mluví psycholožky z organizace Konsent.
„Pro Annu dlouho nebylo jednoduché svoji zkušenost pojmenovat. Sama podléhala společenským mýtům o tom, jak vypadá ‚to pravé' znásilnění,“ komentuje psychoterapeutka Dana Pokorná z Terapie Zlatnická, vedoucí psychoterapeutických služeb centra pro oběti domácího a sexuálního násilí proFem. V epizodě vysvětluje například i to jak moc záleží na reakcích okolí, když dojde ke znásilnění.
Uslyšíte také psycholožky Marcelu Poláčkovou a Veroniku Haumerovou z organizace Konsent, které podobný příběh jako je ten Annin používají jako modelový při workshopech na školách. Mluví o tom, jak na něj mladí lidé reagují: proč mají tendenci obětem nedůvěřovat a omlouvat pachatele sexuálního násilí, obzvlášť pokud dostanou informaci, že hrál v příběhu roli alkohol. Cílem lektorek Konsentu je předávat sdělení, že sexu by měl předcházet jasně projevený souhlas a nikdo by do něj neměl nikoho nutit.
„Teď už mám dané hranice, přes které nejede vlak,“ říká Anna, která vypráví také o tom, jak se díky práci na sobě se svou zkušeností dokázala vyrovnat, psychicky se stabilizovat a žít naplno. „Největší změnu u sebe vidím v komunikaci. Dřív jsem byla extrémně uzavřená, dnes už znám možnosti toho jak vyjádřit co mě trápí, umím o tom mluvit.“
Poslechněte si příběh, který začal na večírku se spolužáky. Okolnosti, následky a také celospolečenský kontext sexuálního násilí, které vypravěčka Anna ani její kamarádky nejdřív nedokázaly správně pojmenovat, komentují psychoterapeutky z pomáhajících organizací.
Podcast Hranice násilí otevírá citlivá témata. Jejich uvědomění může být bolestivé. Jsme ale přesvědčení, že pojmenováni problému je prvním krokem ke zpracování traumatu. Pokud potřebujete nasměrovat k odborné pomoci nebo se třeba jen svěřit, napište nám na email hranice@rozhlas.cz. Sadu užitečných kontaktů můžete najít také tady.
Kreativní producentka: Veronika Ruppert
Garant: Daniel Kupšovský
Vizuál: Nikola Logosová
Související
-
Ne útočník z parku, ale partner. Začíná podcast Hranice násilí, přináší výpovědi žen o znásilnění
„Já jsem nevěděla, že to bylo znásilnění,“ říká jedna ze šesti mladých žen, se kterými pro podcastovou sérii Hranice násilí natáčela Táňa Zabloudilová.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.