Nevěděla jsem, že to může být znásilnění, když se mi to stalo doma, v mojí vlastní posteli

6. září 2022

„Dlouho jsem si myslela, že to byl jen špatný sex. Bylo to sice strašné, ale nenapadlo mě, že by to mohl být trestný čin,“ říká Anna, která v první epizodě Hranic násilí vypráví příběh začínající na školním večírku. Prožité násilí se na dlouho podepsalo na jejím psychickém zdraví. Způsob, jakým ho oběti prožívají, i to, jak Anna zkušenost zpracovávala, komentuje psychoterapeutka Dana Pokorná. O společenských kořenech sexuálního násilí mluví psycholožky z organizace Konsent.

„Pro Annu dlouho nebylo jednoduché svoji zkušenost pojmenovat. Sama podléhala společenským mýtům o tom, jak vypadá ‚to pravé' znásilnění,“ komentuje psychoterapeutka Dana Pokorná z Terapie Zlatnická, vedoucí psychoterapeutických služeb centra pro oběti domácího a sexuálního násilí proFem. V epizodě vysvětluje například i to jak moc záleží na reakcích okolí, když dojde ke znásilnění.

Uslyšíte také psycholožky Marcelu Poláčkovou a Veroniku Haumerovou z organizace Konsent, které podobný příběh jako je ten Annin používají jako modelový při workshopech na školách. Mluví o tom, jak na něj mladí lidé reagují: proč mají tendenci obětem nedůvěřovat a omlouvat pachatele sexuálního násilí, obzvlášť pokud dostanou informaci, že hrál v příběhu roli alkohol. Cílem lektorek Konsentu je předávat sdělení, že sexu by měl předcházet jasně projevený souhlas a nikdo by do něj neměl nikoho nutit.

„Teď už mám dané hranice, přes které nejede vlak,“ říká Anna, která vypráví také o tom, jak se díky práci na sobě se svou zkušeností dokázala vyrovnat, psychicky se stabilizovat a žít naplno. „Největší změnu u sebe vidím v komunikaci. Dřív jsem byla extrémně uzavřená, dnes už znám možnosti toho jak vyjádřit co mě trápí, umím o tom mluvit.“

Poslechněte si příběh, který začal na večírku se spolužáky. Okolnosti, následky a také celospolečenský kontext sexuálního násilí, které vypravěčka Anna ani její kamarádky nejdřív nedokázaly správně pojmenovat, komentují psychoterapeutky z pomáhajících organizací.

Podcast Hranice násilí otevírá citlivá témata. Jejich uvědomění může být bolestivé. Jsme ale přesvědčení, že pojmenováni problému je prvním krokem ke zpracování traumatu. Pokud potřebujete nasměrovat k odborné pomoci nebo se třeba jen svěřit, napište nám na email hranice@rozhlas.cz. Sadu užitečných kontaktů můžete najít také tady.

Autorka, dramaturgyně: Táňa Zabloudilová
Kreativní producentka: Veronika Ruppert
Garant: Daniel Kupšovský
Vizuál: Nikola Logosová
Zvukový mistr: Jan Brauner
Hudba: Monika Omerzu Midriaková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.