Neočekáváme pohádkový zisk, z našich platů se ale nedá vyžít, říkají zástupci protestů Hodina pravdy

6. duben 2023

„Kantoři z Filozofické fakulty nešli pracovat kvůli vidině pohádkového zisku. Je to kvůli rozvíjení oborů, kterým se věnujeme s vášní. Máme privilegium, že naše práce je zároveň seberealizací. U zpětné vazby od studentů okamžitě víme, jestli jsme myšlenku správně zformulovali a padla na úrodnou půdu. I kritická zpětná vazba nás posune dál. Je to jedno z nejkrásnějších zaměstnání. Bohužel už se v tuto chvíli za plat, který dostáváme, nedá v Praze vyžít,“ říká Ondřej Švec.

V úterý 28. března proběhly ve městech napříč republikou protesty za lepší finanční ohodnocení vysokoškolských kantorů z humanitních a společenskovědních oborů. Jednotně se označují jako iniciativa Hodina pravdy. Upozorňují na nerovnosti odměn napříč fakultami jednotlivých vysokých škol a v některých případech i na zastaralost výpočtu jejich výše. Některé školy totiž stále využívají koeficient ekonomické náročnosti, který je téměř stejný už od 90. let.

Velké platové rozdíly můžeme sledovat i v regionálním a vysokém školství. Právě to má pak za důsledek častý odchod vysokoškolských kantorů k nižšímu stupni vzdělávacího systému. „Na základních a středních školách je teď tabulkový plat okolo 50 tisíc korun hrubého, zatímco na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je teď základní tabulkový plat odborného asistenta necelých 32 tisíc hrubého. U docenta je to zhruba 35 tisíc a u profesora 37 tisíc,“ popisuje konkrétní platová ohodnocení Švec.

Jak se k aktuálním protestům a výši ohodnocení vysokoškolských kantorů vyjádřil premiér Petr Fiala a ministr školství Vladimír Balaš? A byla jejich odpověď uspokojivá pro kantory z humanitních a společenskovědních oborů? Poslechněte si celý rozhovor s Ondřejem Švecem a Petrou Johanou Poncarovou z iniciativy Hodina pravdy a akademického senátu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.