Nesplněná předsevzetí léčí z naivity. Konec roku je příležitost ke změně, ale i past povrchního optimismu

27. prosinec 2022

„Konec roku je potenciálně posvátný okamžik, ale stane se z toho karikatura,” říká v Balancu psycholog a psychoterapeut Aleš Borecký. Oslava příchodu nového roku nemusí být velkolepá party spojená s nadměrným pitím, nereálnými předsevzetími a předstírání toho, že vše špatné je za námi a čeká nás jen dobrá budoucnost. Jak naplnit odchod starého roku a vítat ten nový z pohledu duševního zdraví?

„Povinné veselí nemám rád, máme slavit a třeba jsme opravdu měli těžký rok.” Přelom roku vybízí k tomu udělat tlustou čáru za minulostí a optimisticky hledět do budoucna. Co když je to ale povrchní? K některým věcem bychom se mohli vracet, i když třeba v tuhle chvíli nejdou uzavřít. Minulost chce být přijata, integrována. S chybami, špatnými zprávami i naivitou. Na druhou stanu s ní nemusíme dlít v bahně výčitek a trápit se tím, co bylo.

„Předsevzetí stojí za to zkusit a objevit, která byla příliš naivní.” Většina novoročních předsevzetí vezme do pár týdnů za své. Můžeme se ptát, která si dáváme z pozice ega nebo vnitřního kritika a která skutečně ladí s naší duší. Chcete běhat pro radost a zdraví, nebo abyste lépe obstáli ve srovnání s fotografiemi z fitka na sociálních sítích?

Aleš Borecký

Můžeme si také do nového roku něco přát, mít záměr, úmysl. Hledání koalice rozumu a laskavosti. Budeme-li na sebe příliš přísní, někde se to vrátí. Příliš malé ambice zase nenaplňují potenciál. Kromě předsevzetí lze do života také přidávat radost, i tu dětskou. A činnosti, které nás sytí, i když třeba nejsou v souladu s ideálním já a představou o tom nejlepším životním stylu.

Poslechněte si celý rozhovor o konci roku jako příležitosti k dobrému konci a znovuzrození.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.