Neudržitelný turismus a hledání sebe sama. Dungeons of Hinterberg řeší exploataci krajiny i vyhoření
Šárka, Jarda a Lukáš se tentokrát vydávají na herní pouť do magických rakouských Alp v akční adventuře Dungeons of Hinterberg, stejně jako se po letech vracejí na planetu Hillys v remasteru Beyond Good & Evil, který vyšel u příležitosti 20. výročí hry, která stále marně čeká na své pokračování.
Hlavní hrdinka Dungeons of Hinterberg, Luisa, řeší problémy matně povědomé všem, kterým někdy bylo 20–něco. Studiu práv ve Vídni se věnuje spíš už z povinnosti a nemá představu, co by se svým životem chtěla dělat dál. Vydává se proto na cestu za poznáním sebe sama do alpského městečka Hinterberg, které láká turisty nikoliv kvůli horským stezkám a sjezdovkám, ale kvůli jeskyním plným monster a hádanek.
Napůl akční adventura, napůl sociální RPG zaujme jednak zábavnou hratelností inspirovanou sériemi The Legend of Zelda nebo Persona, ale i na herní poměry netradičními náměty, jakými jsou devastace krajiny kvůli cestovnímu ruchu anebo syndrom vyhoření.
Druhý probíraný titul, výroční edice Beyond Good & Evil, má s Dungeons of Hinterberg vlastně až překvapivě hodně společného - ať už jde o silnou protagonistku, která nutně nejde na ruku mužskému publiku, inspiraci u Zeldy v herním designu, či nenásilné ekologické poselství. Před dvaceti lety si právem vysloužil kultovní status, v rámci studia herní historie se ale vyplatí po něm sáhnout i dnes.
Vyplatí se hrát Beyond Good & Evil zrovna ve výroční edici? Může si Luisa v Dungeons of Hinterberg dovolit jen tak lelkovat? Poslechněte si Quest o dvojici akčních adventur, které mají společného víc, než se zdá
Související
-
Quest: Řvát jako drak, žvatlat jako Zelda aneb K čemu jsou...
Když se řekne fiktivní jazyk, okamžitě vám naskočí Tolkien. I herní tvůrci umí vyrábět svoje vlastní abecedy, písma a způsoby dorozumívání, ale málokomu utkví v pam...
-
Je o hře roku rozhodnuto už v květnu? The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nezklamala
Herní konzole od japonského Nintenda v tuzemsku kvůli železné oponě nemají dlouholetou tradici, stejně jako se k nám se zpožděním dostaly i jejich ikonické série.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.