Neumím napsat knihu, kde stříká krev, říká autorka detektivek Michaela Klevisová
Hostkou Záložky byla spisovatelka Michaela Klevisová, které letos vyšla kniha Vraní oko, už osmý román s detektivní zápletkou ze série s kriminalistou Josefem Bergmanem. „Když jsem psala svou první knížku, chtěla jsem napsat především dobrý román, detektivní linie byla pro mě až druhořadá. Říkala jsem si, že můj příběh musí fungovat i bez ní,“ vypráví.
Klevisová chtěla, aby kromě zápletky čtenáři měli i jiné důvody, proč u knížky setrvat. Sama jako čtenářka nemá ráda, když v knihách stříká krev. „Myslím si, že bych to ani neuměla psát, protože by mi z toho bylo šoufl. Skutečné zločiny mě vlastně nezajímají,“ říká Michaela Klevisová, která už dvakrát získala ocenění za nejlepší detektivku roku.
Nebaví jí ani detektivky, ve kterých jde primárně o řešení o zločinů. Naopak oceňuje knihy, které v ní vzbuzují zvědavost, a tu se snaží vkládat i do svých románů. Například ve Vraním oku psala o historických souvislostech týkajících se jižní Moravy, na které narazila při svých rešerších.
„Dlouho mi leží v hlavě, že nás společnost nutí trávit spoustu času prací a vyděláváním peněz a pak utrácet za nesmysly. Přemýšlím, kolik času na věci, které nás baví, bychom měli, kdybychom nepracovali. Na začátku Vraního oka stál mladý pár, který se rozhodl, že bude šetřit na to, aby nemusel rok dva pracovat. Většina lidí šetří peníze, aby je pak mohla utratit za něco komerčního. A já jsem si říkala, proč lidé nešetří na svoji svobodu? Zrovna mám rozepsaný román, kde se svobodě věnuju zase z jiné strany. Je to moje téma,“ dodává Klevisová.
Je po tolika knihách náročnější přijít s dobrou zápletkou? Čím začíná své romány? A do jaké míry se inspiruje skutečností? Poslechněte si Záložku se spisovatelkou Michaelou Klevisovou.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.