Neuvěřitelná mořská dobrodružství „šílenců, archeologů a tělocvikářů“ ve člunu z doby kamenné. Expedice Monoxylon pokračují
Parta českých „šílenců, archeologů a tělocvikářů“ už od devadesátých let rozvíjí principy experimentální archeologie objevnými plavbami na replikách dřevěných plavidel z mladší doby kamenné.
Monoxyly, tedy čluny českých expedic, jsou dlabané z jediného kmene. První vznikl už v 90. letech minulého století pod vedením Radomíra Tichého. Expedice Monoxylon poprvé zápasila s Egejským mořem v roce 1995. Druhá, která brázdila příbřežní vody Itálie a Španělska a dostala se až do Portugalska, se konala v roce 1998. V roce 2019 vyplula nová expediční loď z poloostrova Attika přes Mélos a Santorini na Krétu a překonala největší úsek otevřeného moře. Nejdelší etapa plavby trvala 28,5 hodiny.
Dobrodružství a archeologie
Účastníci expedic Martin Drahorád a Jaroslav Štěpán v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave Casablanca vypráví o kombinacích dobrodružství a vědy archeologie, nad kterou nelze než žasnout. Samotná přeprava obřích replik prehistorických lodí je svérázná akce a následuje ji pádlovací dřina, nedůvěra lokální policie i údiv místních lidí. Cílem expedic je vyzkoušet v náročných podmínkách realitu primitivní plavby a otestovat hypotézy o šíření zemědělství v Evropě.
V Archeoparku ve Všestarech letos účastníci expedice dokončili novou, dosud největší loď, vydlabanou z obřího vyvráceného dubu. Už ji pokřtili a vyzkoušeli na přehradní nádrži Rozkoš ve východních Čechách. A chystají se s ní vyrazit znovu na moře!
Jaká dřina je plavba na neolitickém člunu? Mají na archeologických expedicích svoje místo také ženy? Poslechněte si kompletní záznam speciálu Casablanky, který jsme natáčeli na festivalu Kolem světa. Víc o expedicích se dozvíte také z textů, filmů a dalších informací na webu expedice nebo jejích sociálních sítích.
Související
-
400 kilometrů po moři ve vydlabaném kmeni. „Připadal jsem si jako v povídkách Julese Verna“
„Děláme to, protože se v rámci pokusu v dnešní digitální době snažíme analogově ukázat, že tehdejší lidé, a teď se posuneme v čase 8 000 let zpátky, byli schopni...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.