Nezakazujme dětem se navzájem dotýkat, dotek je důležitý pro rozvoj i zdraví, dnes chybí i dospělým

18. únor 2020

„V některých školách zavádí zákazy dotýkání. Když si nevíme rady s agresivitou a rozjíveností dětí, prostě jim zakážeme na sebe sahat. Pro mě je to na úrovni trápení,“ říká v Balancu psycholožka a psychoterapeutka Barbora Janečková. Je samozřejmé, že s tělem druhého člověka děláme jen to, co nám dovolí, co je mu příjemné. Důležité je naučit se poznat, kdy a jak je vhodné se dotýkat, a případně vyjádřit nesouhlas. Správné dotýkání lidem prospívá.

„Naše kultura neumí rozlišovat mezi běžným dotykem a sexualizovaným dotykem. Ale dotyk je základní biologická potřeba pro přežití. Když mají malé děti málo doteku, mohou se u nich objevit kognitivní i jiné závažné poruchy,“ říká Barbora Janečková a odkazuje na výzkumy v rumunských kojeneckých ústavech. Zjistily, že pokud děti do dvou let nemají dostatek doteku, tak to ovlivní jejich imunitní systém, vztahové a kognitivní vzorce.

Barbora Janečková

„Myslím, že míra dotýkání se ve společnosti je daná kulturně. Na jihu se lidé dotýkají více, v naší společnosti je dotýkání málo.“ Jak ale poznat, že druhý s dotekem souhlasí? Člověk, který je v kontaktu sám se sebou, je pozorný a všímavý, snáze pozná, kdy, koho a kam se může dotknout. Zároveň se musíme naučit nastavovat hranice druhým, v naší společnosti není běžné říkat ne. Ohradit se, slušně, proti tělesnému kontaktu, který je nevyžádaný a je nám nepříjemný.

Objetí - shledání - smích - radost

„Nedotýkat se je špatné, když se dotýkáme navzájem, tak se snižuje tlak nebo stoupá produkce serotoninu.“ Dotek ukazuje naši vazbu k druhému člověku a posiluje vztahy. Druhá osoba si toho ani nemusí všimnout, funguje to i na nevědomé úrovni. Člověk je společenský tvor a potřebuje druhé lidi, dotek je ocenění a sděluje emoce. Podání ruky může být velmi silné a vlídné, zrovna tak ale strojený a nevyžádaný polibek může být příšerný zážitek.

Dotýkání musí být autentické, v souladu s námi samotnými. Není dobré hnát se do extrémů, dotýkat se za každou cenu ani se dotýkání vzdát a uzavřít se. Deprivace dotýkání vede k agresivitě. Pokud si neseme trauma, někdo s naším tělem nakládal proti naší vůli a dotýkání je nám vždy nepříjemné, pak může pomoci terapie. 

Vše o dotecích a dotýkání, vhodnosti a kontaktu s tělem se dozvíte v záznamu Balancu s Barborou Janečkovou.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.