Odpojení od vlastního těla. Když si myslíme, že máme v životě vše, a přesto cítíme, že něco chybí
„Lidé obejdou celou řadu odborníků a zjistí, že jim nic není. I když mají strašné bolesti. Dostanou doporučení zajít za psychoterapeutem,“ říká v magazínu Balanc Barbora Janečková, klinická psycholožka a psychoterapeutka, která představila metodu biosyntézy. Ta klade důraz na spojení a zrcadlení psychických a tělesných procesů. Cokoliv se nám děje, se odráží v těle. „Tělo má geniální paměť a vše si ukládá.“
„Když jdete kolem školy, ve které na nás učitelka několik let křičela, tak se zatnete. Ale v hlavě si nespojíte, že se jedná o starý podnět.“ Biosyntéza se snaží o soulad těla, emocí a myšlení. Znamená to zároveň vědět, co si myslíme, co cítíme a jak se přitom projevuje naše tělo. Lidem, kteří jsou v souladu se svým tělem a emocemi, se lépe žije.
„Pokud jste v kontaktu se svým tělem, tak to poznáte. Je to jako být zamilovaný. Když jste, tak to víte, cítíte to.“ Vnímání vlastního těla začíná u drobných impulsů. Všímání si dechu. Toho, co v nás vyvolávají určité situace. Důležité je naučit se poznávat, jak se cítíme. Neustále. Lze to i při prostém telefonování nebo vsedě při práci s počítačem.
„Lidé nejčastěji přichází s tím, že už toho mají v životě dost a chtějí něco změnit.“ Někteří si myslí, že mají vše, ženu i dobrou práci. Říkají si, že by měli být šťastní, ale nejsou. V současné době prý mnoho z nás přivádí do terapie úzkosti, dříve to byly zase deprese. Nebo si nevědí rady v partnerském životě, kolabuje jim jeden vztah za druhým a chtějí vědět, proč tomu tak je. „Často se ptám nových klientů, co cítí v těle? Jak se tělo má? Odpovědí, že dobře. Jejich tělo přitom říká něco jiného.“
„Klienti si pletou poradenství a psychoterapii. Hodinář vám může hodinky vyčistit, aby opět dobře fungovaly. V terapii ze součástek skládáte úplně jiné hodinky.“ Psychoterapie nezkoumá jen to, co se člověku děje právě nyní. Ale zjišťuje také, jak to souvisí s jeho minulostí, dětstvím. A s přáním dělat ve svém životě věci radikálně jinak.
Poslechněte si celý pořad Balanc o biosyntéze a vztahu myšlení, emocí a těla.
Související
-
Relaxujte jako mexický povaleč. Autogenní trénink je jedna z nejlepších metod zvládání stresu
„Stres nás má připravit na boj nebo útěk. Na poradě v práci ale těžko budete bojovat se šéfem nebo kolegy...
-
O důležitosti pohybu a zdraví: dospělí lidé musí umět vydržet nepohodu, pot i bolest
„Pohyb přináší duši i tělu spousty výhod, ale chvíli to trvá. Než se účinky projeví a než si jich člověk všimne.“
-
Balanc o práci s emocemi: nebraňte se jim, život na autopilota může odskákat tělo i vaši nejbližší
„Emoce jsou signály, potřebují být viděny. Jsou jako poslové, když předají zprávu, mohou odejít,“ říká plzeňská terapeutka a koučka Iveta Hrotková.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.