„Nobelovku za architekturu“ dostaly irské architektky známé díky brutalistním univerzitním budovám

4. březen 2020

Letošními držitelkami prestižní architektonické Pritzkerovy ceny jsou Irky Yvonne Farrell a Shelley McNamara. Cena vůbec poprvé putuje do Irska a architektky jsou teprve čtvrtou a pátou ženou, které ocenění získaly, a to za její více než čtyřicetiletou historii.

Dvojice architektek si založila své studio Grafton Architects koncem 70. let v Dublinu. Od té doby dokončily zhruba čtyři desítky projektů nejen ve své zemi, ale také ve Velké Británii, Francii, Itálii nebo Peru. Porota je ocenila mimo jiné za jejich zodpovědný přístup k životnímu prostředí i za schopnost být kosmopolitní a zároveň vnímat unikátnost každého místa, se kterým pracují. Dvojice navrhla hned několik budov vysokých škol – mezi nimi třeba budovu univerzity ve francouzském Toulouse, prostory London School of Economics nebo budovu Università commerciale Luigi Bocconi v Miláně.

Pritzkerova cena bývá označována za Nobelovu cenu za architekturu a udílí se od roku 1979. Jak připomíná server Guardian, letošním oceněním dvojice architektek se srovnává výrazný nepoměr mezi počtem laureátů a laureátek. V posledních letech byla organizace, která cenu udílí, vyzývána, aby si více všímala architektek. Ocenění doteď z řad žen získaly Britka Zaha Hadid v roce 2004, Japonka Kazujo Sedžima v roce 2010 a před třemi lety Španělka Carme Pigem.

autor: hnn
Spustit audio
 • Syn ropného magnáta si přišel na své. Rihanna pro něj odehrála svůj první koncert od roku 2016

  4. březen 2024
  Rihanna na letišti v Bombaji

  Nejbohatší muž Asie, v Jemenu narozený indický podnikatel a ropný magnát Mukesh Ambani, uspořádal oslavu pro svého syna Ananta a jeho nastávající manželku Radhiku Merchant. Přes tisíc jmen čítající guestlist údajně zahrnoval Billa Gatese, Marka Zuckerberga nebo Ivanku Trumpovou. Po slibované deváté studiové desce Rihanny zatím není stopy, hosté opulentní party v indickém Džúnágadhu si ale užili koncert plný jejích hitů – první od roku 2016.

  Pokud nepočítáme Rihannino třináctiminutové vystoupení na Super Bowl Halftime Show, tak se na výše zmíněné oslavě odehrál její první plnohodnotný koncert od dob, kdy byla na turné se svou poslední deskou Anti. Indický miliardář Mukesh Ambani si v minulosti úspěšně objednal třeba vystoupení Beyoncé na svatbě jeho dcery. I on byl ale krátký na to, aby přiměl barbadosko-americkou R&B zpěvačku představit novou hudbu, píše server Stereogum.

  Rihanna v Indii vystoupila s průřezem své dosavadní diskografie, zazněly skladby jako Umbrella, We Found Love, Stay, Bitch Better Have My Money, Work nebo slavné hostovačky na All Of The Lights a Run This Town. Britský deník Daily Mail její honorář odhaduje 6,3 milionu dolarů, v přepočtu tedy přes 147 milionů korun. Co by se muselo stát, aby se vrátila k mikrofonu na více než jeden den?

 • Stárnoucí teroristé na útěku. V Německu znovu pátrají po členech Baader-Meinhof gangu

  4. březen 2024
  Frakce Rudé armády
  V Německu pokračuje obnovené pátrání po členech takzvané třetí generace teroristické organizace Frakce Rudé armády, která byla dříve známá taky pod jménem Baader-Meinhof gang. Hledané osoby jsou na útěku už více než třicet let.

  Poté, co minulý týden policie v Berlíně zadržela pětašedesátiletou Danielu Kletteovou, pokračuje pátráním po dvou mužích devětašedesátiletém Ernstu-Volkeru Staubovi a pětapadesátiletém Burkhardu Garwegovi. Ty se zatím ale nepovedlo najít přesto, že je do akce podle webu The Guardian zapojeno přes sto policistů. Vyšetřovatelé v průběhu akce zadrželi deset osob, z nichž všechny po ověření totožnosti propustili.

  Baader-Meinhof gang stál mezi roky 1970 až 1998 za únosy a ozbrojenými útoky, jejichž hlavními cíli byli podle jejich slov především představitelé německého kapitalismu a imperialismu. Třetí generace gangu se pak zaměřovala především na atentáty.

  Daniela Klette i oba muži od rozpuštění Frakce Rudé armády žili na útěku. Živobytí si údajně obstarávali loupežemi – především přepadáváním přepravců peněz a supermarketů. Podle německého časopisu Der Spiegel se jeden z hledaných Garweg dlouhodobě zdržoval v přívěsu na staveništi. Podle policie je možné, že spolu s Klette udržovali na útěku osobní kontakt.

  Klette je jediná žena ze seznamu nejhledanějších osob Europolu označená jako „nebezpečná“. Zatčená byla pro podezření z pokusu o vraždu a různých závažných loupeží v letech 1999 až 2016. Po průlomu policie uvedla, že se v Berlíně patrně skrývají i zbývající dva uprchlíci. V sobotu zveřejnila nové fotografie, které podle ní pravděpodobně představují nedávné snímky Garwega v jeho soukromí. Na jedné sedí se dvěma psy.

 • Biliony dolarů USA investují hlavně do dálnic. Na udržitelnější veřejnou dopravu šla jen pětina

  1. březen 2024
  Infrastruktura
  Spojené státy vynakládají miliardové částky na rozšiřování dálniční a silniční infrastruktury. Zákon, který měl původně posílit i veřejnou dopravu, podle kritiků podporuje pouze dominanci automobilů. Z 1,2 bilionu dolarů, které v rámci něj v roce 2021 sněmovna alokovala na novou dopravní síť, zatím na veřejnou dopravu šla jen jedna pětina. Vyplývá to z nové analýzy organizace Transportation for America, píše server The Guardian.

  Zákon o infrastruktuře z roku 2021, který prosazoval hlavně nynější prezident USA Joe Biden, měl původně sloužit k modernizaci chátrajících mostů, silnic, přístavů a na veřejnou dopravu. Podle analýzy dosavadního čerpání jde většina financí hlavně do opravy a stavby nových silnic a dálnic. Organizace Transportation for America tento postup kritizuje, protože tvrdí, že zvýšené investice do silnic a dálnic povedou pouze k většímu využívání osobních automobilů. S tím souviseí dopady na klima.

  Zákon o infrastruktuře podle kritiků významně podporuje produkci emisí z dopravy, které jsou jedním z největších zdrojů skleníkových plynů. Podle výpočtů Transportation for America bude do roku 2040 v důsledku plánovaného rozšíření dálnic vypuštěno více než 178 milionů tun skleníkových plynů.

  „Jsme svědky investic, které si nejsou příliš vědomy klimatu. Jakmile budou tyto dálnice postaveny, není cesty zpět,“ uvedl Corrigan Salerno, spolupracovník organizace Transportation for America, která se zabývá dopravní politikou.

 • Horolezci na Mount Everestu budou muset mít sledovací čipy. Usnadní záchranu při nehodě

  1. březen 2024
  Mount Everest

  Nepál zavedl od letošní sezony nová pravidla pro horolezce. Ti budou muset při výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest používat speciální sledovací čipy se systémem GPS. Zařízení budou pomáhat hlavně při nehodách, záchranných akcích a při hledání pohřešovaných horolezců. Upozorňuje na to server CNN.

  Za zápůjčku čipů zaplatí horalové 10 až 15 dolarů a před výstupem jim budou všité do bundy. Po návratu budou zase vyjmuty a navráceny nepálské vládě, která je pronajme dalším horolezcům.

  „Renomované společnosti je používaly už dřív, ale teď je to povinné pro všechny horolezce. Zkrátí to dobu záchrany v případě nehody,“ uvedl ředitel nepálského ministerstva cestovního ruchu Rakesh Gurung.

  Záchranné akce jsou na Mount Everestu náročné a nebezpečné, a to i tehdy, když jsou povětrnostní podmínky na nejvyšším vrcholu světa příznivé. V některých oblastech často ani není možné horolezce v krizových situacích zachraňovat.

  Výstup na Mount Everest je možné zahájit z několika zemí, ale nejčastěji si horolezci volí cestu z Nepálu. Jen v loňském roce vydaly tamní úřady povolení k výstupu 478 lidem. Podle informací záchranářů během výstupů zahynulo 12 horolezců a dalších pět se stále pohřešuje.

 • Jaké jsou „dupes“ oblíbených destinací? Navštivte místo přeplněného Saint Tropez třeba turecké Bodrum

  1. březen 2024
  Bodrum

  Po covidovém útlumu cestování se v loňském roce turismus po celém světě vrátil na úroveň před pandemií. Nejoblíbenější destinace převážně v Evropě ale bývají turisticky nadmíru vytížené, což znamená zvyšování cen. Na sociálních sítích tak influenceři často přináší tipy na „dupes“ bez davů turistů, kterými turistické pasti nahradit, píše server Euronews.

  Výrazně levnější alternativy k módním, populárním nebo značkovým produktům bývají hlavně na sociální síti TikTok označovány jako „dupes“. Influenceři doporučují alternativy ke kosmetickým produktům, oblečení, ale třeba i k turistickým destinacím. Na sociálních sítích se objevují méně známé a levnější alternativy k Itálii, Řecku nebo Španělsku. Sice nenabízejí známé památky, místo toho ale slibují pohodu a objevitelské zážitky.

  Místo přetížené Barcelony třeba influenceři doporučují severněji položené město Girona. Od hlavního města Katalánska je asi hodinu cesty vlakem. Jeho historickému centru dominují středověké hradby, labyrint v židovské čtvrti nebo katedrála Panny Marie postavená ze světlého kamene. Girona je navíc i výrazně levnější. Třeba jídlo tu stojí oproti Barceloně až o 25 % méně.

  Francouzské Azurové pobřeží je každoročně velmi exponovanou destinací. Náhradu lze najít třeba v Turecku, konkrétně na jihozápadě v oblasti Tyrkysového pobřeží. Třeba místo Saint Tropez tak influenceři doporučují navštívit poloostrov Bodrum, který je také z finanční stránky výrazně přívětivější.

  Jedním z nejpřeplněnějších měst jsou rozhodně italské Benátky. Místo nich můžete navštívit městečko Treviso asi půlhodinu jízdy vlakem na sever. Rozkládá se na spletitých kanálech, které lemují historické paláce.

  Řecké Santorini má svůj „dupe“ podle influencerů v jihoitalské Apulii. Region má asi 800 kilometrů dlouhé pobřeží, na kterém se nachází útesy i pláže. Disponuje také unikátní architekturou, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Pro Apulii jsou charakteristické atypické kruhové stavby zvané truli s kuželovitými střechami.

 • Lankum přijedou do Česka. Irská folková skupina představí top desku minulého roku

  29. únor 2024
  Lankum

  20. září v Česku vystoupí irská folková skupina Lankum. Čtveřice sem zavítá vůbec poprvé. Svými meditativními až apokalyptickými rytmy, kterými se soustředí hlavně na prožitek smutku, rozezní prostor ARCHA+.

  Lankum mají na svém kontě už tři studiová alba. Jejich čtvrté a zatím poslední False Lankum získalo poměrně velkou pozornost. Album bylo nominované na britskou cenu Mercury. Objevilo se třeba také v několika výročních žebříčcích nejlepších nahrávek. Média jako The Guardian nebo The Quietus je umístila na první místo.

  False Lankum je koncipované jako 12 propojených nahrávek v celkové stopáži 17 minut, které vycházejí z tradice klasického písničkářství, což umocňují i dominantní nástroje, jako jsou jako housle, akordeon, kytara nebo irské loketní dudy. Jeho jádrem jsou hluboké emocionální prožitky a smutek.

  „Emoce sdílené napříč generacemi dostávají v podání Lankum současnou podobu a na ploše desky plynule přechází mezi momenty hlubokého žalu i vnitřního klidu a společně tvoří hudbu, která je tradiční o novátorská zároveň,“ píše o nich agentura Heartnoize Promotion, kteří jejich pražský koncert 20. září zaštiťují.

 • Velký bariérový útes je na pokraji „sedmého masového bělení“ a koráli odumírají

  29. únor 2024
  Velký bariérový útes

  Jižní část australského Velkého bariérového útesu kvůli tepelnému stresu způsobenému klimatickou změnou zasáhlo rozsáhlé bělení korálů. Vědci se obávají, že by současný stav mohl během tohoto roku vyústit dokonce až v sedmé masové bělení v této významné útesové lokalitě. Píše o tom server CNN.

  Během bělení korálů odumírají symbiotické mikrořasy, které jim pomáhají fotosyntetizovat a také chrání jejich povrch. Korálům bez nich zůstane jen vápenatá kostra, a jsou tak méně odolné a v důsledku toho může dojít i k jejich úhynu. V současnosti k bělení dochází hlavně kvůli rostoucím teplotám oceánů, které způsobuje El Niño, ale i klimatické krize.

  Vědci zatím provedli letecké průzkumy postižené oblasti, v rámci nichž přeletěli 27 pobřežních útesů u Keppelových ostrovů a Gladstone a 21 útesů v oblasti Capricorn Bunkers u pobřeží jižního Queenslandu. Podle pozorování zjistili, že bělení útesů je rozsáhlé a zasáhlo všechny zkoumané útesy. Skutečný stav ale odhalí až další průzkumy.

  „Letecké průzkumy jsou ideálním nástrojem pro posouzení prostorového rozsahu bělení, ale abychom lépe pochopili závažnost bělení a to, jak hluboko bělení zasahuje, musíme se podívat pod vodu,“ uvedl Neal Cantin, vedoucí vědecký pracovník Australského institutu mořských věd.

  Podle odborníků může v průběhu tohoto roku pokračující bělení být tak rozsáhlé, že se zařadí k minulým masovým bělením, které proběhly v letech 1998, 2002 a potom 2016, 2017, 2020 a 2022. To letošní by tak bylo již sedmé v řadě.

  „I když musíme počkat na oficiální potvrzení od správy Great Barrier Reef Marine Park, rozhodně to vypadá, že se na Velkém bariérovém útesu odehrává sedmé masové bělení, přičemž zprávy o silném bělení se objevují po celé jeho délce,“ uvedl David Ritter, generální ředitel Greenpeace Australia Pacific.

 • Kvůli suchu zdražuje olivový olej. V Evropě o polovinu a ceny ještě porostou

  29. únor 2024
  Olivový olej, olivy, středomořská kuchyně. Ilustrační foto

  Olivový olej za uplynulý rok výrazně zdražil a mnohonásobně předčil i obecnou míru evropské inflace. Jeho lednové ceny v Evropě vzrostly oproti loňsku v průměru o 50 %. Lze předpokládat, že zdražování olivového oleje ale bude pokračovat i v následujícím roce, a to hlavně kvůli extrémně suchému počasí. Upozorňuje na to server Euronews.

  Podle Eurostatu meziroční růst cen olivového oleje v Evropské unii zrychlil hlavně v druhé polovině roku 2023. Ze srpnových 37 % se v listopadu dostaly až na 51 %. Ve srovnání s průměrnou evropskou inflací potravin, která v lednu činila 4,8 %, je zdražení extrémní.

  Ceny stouply nejvíc v Portugalsku. Na začátku ledna byly oproti loňskému roku vyšší o 69,1 %. Nad průměrem byl i největší světový producent olivového oleje Španělsko, kde ve srovnání s uplynulým rokem ceny vzrostly o 62,9 %. Nejmenší nárůsty ze zemí Evropské unie zaznamenali v Rumunsku, kde olivový olej zdražil o 12,7 %. Mimo EU pak ve Švýcarsku, kde se nárůst drží na 9,7 %.

  Očekává se, že trend stoupajících cen bude pokračovat i během letoška, a to kvůli horkému počasí a extrémnímu suchu, především v zemích největších producentů, jako je Španělsko a Řecko. Přední španělský zemědělský svaz Cooperativas Agro-alimentarias sice čeká, že oproti loňské úrodě 664 tisíc tun sklizeň vzroste na 755 tisíc tun, ale stále bude podprůměrná. Předchozí roky totiž sklizeň dosahovala zhruba dvojnásobku.

 • Žena nevzdala péči o dceru v kómatu. A ta se po pěti letech najednou na procházce začala smát

  28. únor 2024
  Kóma, pacient v kómatu

  Žena z michiganského města Grand Rapids se nevzdala, když její dcera po těžké nehodě upadla do kómatu. Odmítla ji odpojit od přístrojů a denně se o ní chodila starat. Dceři se podařilo probrat po pěti letech a nyní i rehabilituje. Píše o tom server Good News Network.

  Jennifer Flewellen upadla do kómatu poté, co měla ve svých 35 letech těžkou autonehodu, při níž čelně narazila do sloupu. Její stav byl vážný a lékaři odhadovali, že se z kómatu už neprobere. Její matka, Peggy Means, odmítla doporučené odpojení od přístrojů.

  „Vzpomínám si, jak mi jedna sestra řekla: No, víte, bude jí jen hůř, a já jí odvětila, ať už mi tohle nikdy neříká, hlavně v přítomnosti mé dcery. Je velmi snadné být negativní, ale my jsme na negativitu neměly prostor,“ řekla Means.

  Means se chodila o svou dceru denně starat, snažila se jí zajistit různou specializovanou péči nebo vyjednávala podmínky s pojišťovnou, aby léčba byla stále hrazená. Její dcera nereagovala na žádné podněty, ale Means ji i tak vozila n kolečkovém křesle na procházky po areálu nemocnice a komunikovala s ní.

  Flewellen se z kómatu nakonec probrala po pěti letech, a to během jedné s procházek s matkou. Ta jí zrovna vyprávěla nějaký příběh a Flewellen se mu začala z ničeho nic smát. Matka jí tak následně sjednala sérii rehabilitací, včetně třeba logopedie a fyzioterapie, protože Flewellen sice rozumí, ale zatím není schopná mluvit a sama se hýbat. Zatím není jasné, na kolik se podaří Flewellen zotavit, ale její matka se nevzdává a pečlivě s ní rehabilituje.

  Podle lékařů z rehabilitačního centra Mary Free Bed v Grand Rapids v Michiganu je případ Flewellen opravdu ojedinělý a vzácný. Z lidí, kteří jsou ve vegetativním stavu tak dlouho, se probudí jen dvě až tři procenta z nich.