Zuzana Čaputová upozorňuje na důležitější věci než politika a moc, říká režisér filmu Prezidentka Šulík
„Osobně jsem byl velmi zklamaný, že Zuzana Čaputová ve funkci nepokračuje. U jejího příkladu si ale můžeme uvědomit, že jsou na světě daleko důležitější věci, než je politika, moc a potřeba řídit lidi. Dle mého by mělo být v politice daleko více lidí, kteří jsou schopni moc opustit a pociťovat zodpovědnost za svoje rozhodnutí a činy. To je poselství jejího mandátu, které bychom si mohli odnést,“ říká režisér dokumentu Prezidentka Marek Šulík.
Nový film Prezidentka získal na MFDF Jihlava hlavní cenu za nejlepší mezinárodní dokumentární film roku. Mapuje pětiletý mandát bývalé slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Nyní film můžete vidět i v českých kinech. „Původně jsem měl dost naivní představu. Myslel jsem si, že budu v prezidentském paláci skoro každý den. Nedomyslel jsem tu fyzickou a psychickou zátěž, která z toho natáčení plyne. Nakonec jsme tedy nenatáčeli každý den, ale bylo jich dost. Tuším, že to bylo okolo 260 dní,“ popisuje proces vzniku Šulík.
Jak probíhalo natáčení hlavy státu? „Zuzaně Čaputové jsem dost vděčný, protože mi dovolila navštěvovat prezidentský palác, kdykoliv jsem chtěl. Limitace byly dány státním tajemstvím, ale někdy šlo i o situace, kdy mohla být kamera rušivý element během jednání. To se ale nedělo příliš často, naopak jsem většinou mohl navštěvovat interní porady. Nenatáčeli jsme ani její rodinu, zejména dcery, které se snažila uchránit před stresem,“ říká Šulík.
Dokumentární portrét reflektuje vztah bývalé hlavy státu s nově nastupující slovenskou vládou i negativní připomínky na její osobu na sociálních sítích. „Každé dramatické dílo stojí na nějakých protikladech, které se v něm střetnou. Tady se to vynořilo velmi přirozeně. Na jedné straně stojí prezidentka, která se snaží hájit svůj slušný a transparentní přístup. A do toho se díváme na populistickou část spektra, která se snaží získat moc. Tyto dva proudy do sebe narážejí a vytváří tak napětí,“ uzavírá Šulík.
Jak na film reagovala přímo Zuzana Čaputová? S jakými překážkami se nejčastěji setkávají ženy v politice? A propojilo se natáčení dokumentu s přípravou rozhovorové knihy Erika Taberyho? Poslechněte si celý rozhovor s režisérem Markem Šulíkem.
Související
-
Stud, zameškané hodiny i horší známky. Školy řeší menstruační chudobu vložkami zdarma
Menstruační chudobou – nedostatkem prostředků na základní menstruační potřeby, jako jsou vložky nebo tampóny – jsou zasažené ženy a dívky po celém Česku.
-
Koukali na mě skrz prsty, že jsem mladý, říká Kuba Zeman. Fotil olympijskou kolekci i Yzomandiase
Jeho fotky olympijské kolekce od návrháře Jana Černého pro olympijské hry v Paříži obletěly celý svět. V rozhovoru se též zamýšlí nad Instagramem a prací se slavnými lidmi.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.