Stud, zameškané hodiny i horší známky. Školy řeší menstruační chudobu vložkami zdarma
Menstruační chudobou – nedostatkem prostředků na základní menstruační potřeby, jako jsou vložky nebo tampóny – jsou zasažené ženy a dívky po celém Česku. Podle odhadů organizace Člověk v tísni by se měla týkat až 38 tisíc dospívajících.
Vydaly jsme se do dvou základních škol na Ústecku, kde se díky programu Člověka v tísni menstruační pomůcky staly běžnou součástí školního života. Uslyšíte, jak tuto pomoc vnímá žactvo, vyučující i sociální pedagožky a pedagogové. Kontext pak dodá manažerka programu Reprodukční zdraví dívek a žen Kristýna Bojić.
Naší první zastávkou byla Základní škola Mojžíř, kde nás provedl Zbyněk Pazdera, zástupce ředitele školy. Ten zde působí jako spojka pro organizaci Člověk v tísni a projekt na distribuci menstruačních potřeb zajišťuje. „Ze začátku byla určitá skepse, že by to dívky mohly zneužívat. Proto jsme na škole udělali osvětovou akci, kde třídní učitelé promluvili s dívkami i chlapci. Přestalo to být tabu. Začali jsme dávat vložky do košíčků a po nějakých čtyřech týdnech už bylo všechno v pořádku a dodnes to funguje,“ vysvětluje.
Na Základní škole Neštěmická nás přivítaly výchovná poradkyně Jitka Zemanová a sociální pedagožka Simona Vysočanská. „Když nemají k dispozici menstruační potřeby, roste počet zameškaných hodin, snižuje se jejich úspěšnost, u dívek se může objevovat stud nebo nekomfort. Za sebe si myslím, že jde o vstřícný krok, který jim může zajistit pohodlí a možnost začlenit se do kolektivu,“ říká Vysočanská.
„Pomůžete tím nejen dívkám, které mají finanční problémy a doma nemají dostatek menstruačních potřeb. Je to základní věc, která by měla být dostupná všem dívkám ve škole, aby měly v případě nečekané menstruace potřebnou pomoc,“ dodává manažerka programu Reprodukční zdraví dívek a žen Kristýna Bojić.
Týká se menstruační chudoba pouze vyloučených lokalit? Jak se ohledně volně dostupných menstruačních pomůcek cítí žačky? A podepsalo se zavedení projektu na docházce? Poslechněte si nový díl podcastu Vlna.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.