NOVINKY: Princess Nokia, Pandoo, Laurel Halo, Tyler, The Creator a další stvořitelé

4. červenec 2017
Princess Nokia

Pár dnů po zveřejnění jména Princess Nokia na letošním line-upu Creepy Teepee vydala rapperka nový singl a ten samozřejmě okamžitě putuje do naší rotace. Přidává se k ní i Tyler, The Creator s hostujícím Frankem Oceanem, vítěz loňského Startéru Pandoo, elektronická experimentátorka Laurel Halo nebo třeba vyčazení indie surfaři The Drums. To uteklo z nekáma.

Forever Cult – Glass Eye
Credits: Glass Eye
Label: self-released

Člověka jako první napadnou třeba Bass Drum Of Death nebo Communions, američtí garážoví punkeři Forever Cult jsou ale ještě o něco ostřejší. Začínající kapela, která právě vypustila do světa temný singl Glass Eye, teprve chystá debutové EP. Release nazvaný Homewrecker si skupina vydává sama a punkový étos podporuje třeba i tím, že na spoustu jejich koncertů je vstupné zdarma. Hodní.

The Drums – Blood Under My Belt
Credits: Jonny Pierce
Label: Anti

Předchozí deska newyorské kapely The Drums byla tzv. rozchodová, fanoušci se tedy logicky dočkali temnějších a zadumanějších písní. S tím je ale teď konec. Na novince Abysmal Thoughts už najdeme frontmana Jonnyho Pierce bez Jacoba Grahama. Piercovi prý tahle personální změna v kapele uvolnila ruce, mimo jiné prý konečně může v klipech používat svoje oblíbené pastelové barvy. No a hodně pastelový je i singl Blood Under My Belt.

Amy O – History Walking
Credits: Amy Oelsner
Label: Winspear

Písničkářka z americké Indiany Amy Oelsner začala vystupovat pod jménem Amy O už v roce 2004, tehdy ještě sólo. Postupem času se ale projekt vyvinul v plnohodnotnou kapelu, která na letošek chystá album Elastic. Po singlem Lavender Night a Sunday Meal aktuálně vypouští do světa třetí singl History Walking. Jde o optimistickou, ani ne dvouminutovou miniaturu, která navazuje na trend eskapistického a bezstarostného indie rocku.

Laurel Halo - Moontalk
Credits: Laurel Halo
Label: Hyperdub

Laurel Halo v NEONE

Americká producentka Laurel Halo, kterou jsme před třemi lety mohli vidět v pražském klubu Neone, se na aktuální desce Dust vrací k estetice z debutového alba Quarantine. Co to znamená? Po experimentech s technem se znovu rozhodla používat vlastní hlas. Rozhodně ale nejde o běžný elektronický pop – berlínská rezidentka zachází s hlasem jako s dalším nástrojem a balí jej do těžko identifikovatelných samplů. Výsledkem je zatím asi její nejpřístupnější album, z něhož si do rotace vybíráme track Moontalk.

Tyler, The Creator - 911 / Mr. Lonely fr. Frank Ocean
Credits: Tyler Gregory Okonma, Christopher Francis Ocean
Label: Columbia

Frank Ocean se během posledních několika dní objevil třeba na nové sólovce Jay Zho, hostovačka u Tylera, The Creatora mu ale sedí podstatně víc. Šéf rapového kolektivu Odd Future, rapper a režisér se dva roky po vydání předchozí desky Cherry Bomb znovu přihlásil dvojicí nových singlů a právě na tom druhém, tedy tracku nazvaném 911 / Mr. Lonely, se s Frankem Oceanem potkává. Nejenom díky Oceanovi je track o poznání melancholičtější než předchozí releasy. Uvidíme, jak na tom bude případná nová deska. Tu zatím ale Tyler neoznámil.

The Range – New Lots
Credits: James Hinton
Label: Domino

Něco málo přes rok po vydání své oceňované desky Potential se vrací elektronický producent James Hinton známý jako The Range. Jeho východiska jsou na singlu New Lots pořád stejná – jeho hudba, z velké části postavená na samplech, spojuje intimitu s euforií a dá se stejně dobře poslouchat v klubu i doma. Svojí schopností dosáhnout katarze s minimálními prostředky připomíná třeba Caribou, vokál v novém tracku zase upomíná na Jacquese Greena. The Range je ale pořád originál.

Princess Nokia – G.O.A.T.
Credits: Destiny Frasqueri
Label: Rough Trade

Wavy Spice nebo Destiny, to jsou jména, která používala rapperka Destiny Frasqueri předtím, než začala používat pseudonym Princess Nokia – a právě pod tímhle jménem konečně prorazila. Asi největší jméno letošního festivalu Creepy Teepee, který začíná v Kutné hoře už tento pátek, momentálně po delší přestávce vydává nový singl G.O.A.T. Její první release po podepsání labelu Rough Trade navazuje na loňský mixtape 1992 a doprovází jej i videoklip, který Princess Nokia sama režírovala.

Tante Elze – Nespi
Credits: Veronika Lečková, Tomáš Prištiak
Label: Slnko Records

Před třemi lety na sebe slovenský projekt Tante Elze upozornili EPčkem Keď nevieš kam z konopí, aktuálně přichází Veronika Lečková a Tomáš Prištiak s debutovým albem Hmota. Vyšlo minulý týden na Slnko Records a nabízí mix písničkářství a abstrakní elektroniky. Album produkoval Dominik Suchý z techno/noisového dua Tittingur. Prvním singlem z desky je skladba Nespi.

Pandoo – Overnight
Credits: Jan Hrubý
Label: Full Moon

Pandoo na Startér Showcase na United Islands

Jednočlenný projekt Pandoo okouzlil porotce talentových soutěží 1Band2Play i Startér a na jeho debutové album se tedy čeká s velkou netrpělivostí. Hudebník z Prahy ji aktuálně natáčí s Tomášem Havlenem (Spomenik, post-hudba) a vyjít by měla na konci září pod patronací časopisu Full Moon. Skladba Overnight míchající bublavé beaty s houslemi je první ochutnávkou z chystané desky.

Onni Boi – AlrightNo
Credits: Onni Boi
Label: https://soundcloud.com/onni-boi

Pochází z finských Helsinek a své tracky si vydává na Soundcloudu. Víc toho o producentovi a zpěvákovi vystupujícím pod jménem Onni Boi není známo. Poprvé na sebe výrazně upozornil na konci května delikátní, minimalistickou skladbou Colors, na závěr června si pro své fanoušky přichystal další singl nazvaný AlrightNo, který míchá houseový beat se zasněnou popovou melodií. Náš tip na budoucí hvězdu.

Další články autora