O vztazích matek a dcer: Proč o sobě dcery náročných matek pochybují?
Vztah matky a dcery může mít mnoho podob. Od vztahu idylického souznění a propojení přes vztah, který připomíná spíše kamarádství než pouto mezi rodičem a dítětem, až po hlubokou nenávist, která ale možná spíše než nenávistí začíná až příliš silnou láskou.
Matka svému dítěti propůjčí na čas své tělo i duši. Ani v okamžiku, kdy se dítě narodí, nemůže existovat bez matky. A přesto by se měla matka už v tu chvíli začít připravovat na to, že bude třeba to dítě pustit směrem k druhému nejbližšímu člověku – otci. Pouštění synů a dcer se však liší. „Liší se také očekávání, která mají mámy od svých synů a od svých dcer,“ říká v rozhovoru Diagnózy F klinická psycholožka a psychoanalytická psychoterapeutka Mirka Chmelíčková.
Psycholožka Chmelíčková o vývoji dětí: Nízké sebevědomí máme tendenci přebíjet snahou o dokonalost
První roky života znamenají v životě člověka období nejdůležitějšího vývoje a nejzásadnějších změn. To, co se děje kolem narozeného miminka, může ovlivnit jeho život na dlouhá léta dopředu. O vývoji člověka z hlediska psychoanalýzy mluvila v Diagnóze F klinická psycholožka a psychoanalytická psychoterapeutka Mirka Chmelíčková.
Dcery se matkám chtějí v určitém věku podobat a své matky bezmezně obdivují. Některé ženy tak mohou podlehnout pocitu, že v dceři se jim narodilo pokračování jich samotných, prostřednictvím dcer se stanou nesmrtelnými. „Jsou mámy, které pak dceru drží u sebe a nechtějí ji pustit, přejí si, aby se nikdy neoddělila,“ pokračuje Chmelíčková. Problém však může nastat, když se matka dívá do pomyslného kouzelného zrcadla a na otázku, kdo je na světě nejkrásnější, dostává odpověď, která v ní může vyvolat ambivalentní pocity – už to není ona sama, ale její vlastní dcera.
To, jak se bude vyvíjet vztah matky a dcery, ovlivňuje do značné míry to, jak vypadal vztah matky s její matkou, jaká je vnitřní zkušenost matky, když byla ještě dítětem. „To, jak zachází máma sama se sebou, jak sama sebe vnímá, tak bude zřejmě zacházet i se svou dcerou,“ popisuje Chmelíčková. „Například když je zvyklá nevnímat své potřeby jako důležité, zřejmě nebude za důležité považovat ani potřeby své dcery,“ říká psycholožka.
Jaká úskalí s sebou nese příliš těsný vztah matky a dcery? Čím škodí své dceři ambiciózní matka, která to s dcerou myslí dobře, a čím matka-kamarádka? A kdo je kromě matky a dcery dalším důležitým hráčem v jejich vztahu? Poslechněte si rozhovor o matkách a dcerách s Mirkou Chmelíčkovou.
Literatura:
McBride Karyl: Budu vůbec někdy dost dobrá?
Poncet-Bonissol: O matkách a dcerách
Související
-
Psycholožka Chmelíčková v Diagnóze F: Když dítě nemůže dospět
Vývoj v raném dětství z hlediska psychoanalýzy byl tématem Diagnózy F už minulý týden. V druhém dílu rozhovoru jsme se s klinickou psycholožkou Mirkou Chmelíčkovou...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.