Odvážná fena zachránila během australského lesního požáru přes 220 ovcí

Pes

Nebojácná fena se na začátku tohoto měsíce zasloužila o záchranu celého stáda ovcí. Všechny by bez ní pravděpodobně uhořely při jednom z australských lesních požárů.

Prvního ledna 2020 kolem čtvrté hodiny ranní uviděl Stephen Hill, jak se oheň blíží k farmě jeho sestry v Corryongu v Austrálii. Rozhodl se proto vyrazit co nejrychleji k hospodářství a s sebou vzal i svou šestiletou fenku Patsy. Na čtyřkolce dojeli až na pole, kde ovce pobíhaly. Patsy je rychlostí blesku shromáždila a pak začala stádo nahánět do stodoly, zatímco se majitelka farmy snažila utlumit plameny traktorem a vodním čerpadlem. Díky rychlé reakci fenky byly skoro všechny ovce ze stáda o zhruba 220 kusech před požárem zachráněny. „Sám člověk si s ovcemi moc neporadí. Bez schopného psa je opravdu těžké je přesvědčit, aby se někam přemístily nebo utvořily formaci,“ řekl Hill NBC News.

O Patsyině hrdinském činu informovaly různé mezinárodní zpravodajské servery a sociální média. Majitelé kříženky ovčáka a teriéra jí nyní založili na Instagramu profil Patsythecorryongwonderdog, kde sdílí střípky z Patsyina života. Ten za velmi krátkou dobu získal několik tisíc sledujících. Australští meteorologové zatím doufají, že předpověď pro tento týden, která slibuje srážky, přinese tolik potřebný oddech australskému venkovu od lesních požárů.

autor: Eva Sinkovičová
Spustit audio
 • Jaké trendy přijdou s pandemií? Podle designérů třeba someliér dezinfekcí nebo muzeum dotyků

  8. duben 2020
  Ruce - dezinfekce

  Londýnské designérské studio Bompas & Parr se s nadsázkou pokusilo předpovědět, jaké nové trendy vzniknou během koronavirové pandemie i po jejím skončení. Mezi ně patří haptické muzeum, díky němuž si lidé znovu zamilují dotyky, nebo virtuální lázně.

  Ve své publikaci Fluid Landscapes 2020, na niž upozorňuje magazín o designu Dezeen, studio předpovídá, jak se lidé vypořádají s průběhem pandemie i s jejími následky, až pomine. Jedním z nápadů, které jsou určeny pro současnou dobu různých karantén a omezení vycházení, jsou virtuální lázně pro léčbu úzkostí, depresí a ostatních duševních problémů. Podle designérů by mohl existovat i jakýsi someliér dezinfekčních prostředků, který by lidem radil s jejich výběrem. „Chceme prospívat, ne jen přežívat,“ píší designéři.

  Lidé si podle nich musí poradit i s tím, jak ozvláštnit své jídlo nebo co udělat s volným časem. Více pozornosti je věnováno domácím květinám i tomu, jak zabavit děti. Otázkou však je, co bude poté, až pandemie i opatření skončí. Lidé možná budou mít strach dotýkat se znovu věcí i ostatních lidí, píše se v textu, který je ke stažení na webu studia. Abychom si znovu zamilovali dotyky, mohli bychom navštěvovat haptické muzeum. „Ponořte svou ruku do slizu, pohlaďte srst nebo se vyznejte v bludišti se zavázanýma očima,“ navrhuje publikace. I party budou vypadat jinak, designéři proto navrhují, aby se třeba před koncertem na návštěvníky snesl mrak čistoty, který by v sobě obsahoval dezinfekci. A nezapomínají ani na památníky pandemie – jeden by podle nich mohl být zasvěcen městu Wu-chan, kde se nákaza poprvé objevila.

 • Nad Arktidou se vytvořila neobvyklá ozónová díra. Podle vědců brzy zmizí

  8. duben 2020
  Nebe nad Arktidou

  V ozónové vrstvě nad Arktidou se udělala neobvykle velká díra. Podle vědců jsou za tím nezvykle nízké teploty v atmosféře nad severním pólem. Do pár týdnů by se ale měla zacelit.

  Díra, kterou vědci pozorují z vesmíru i ze Země, dosáhla rekordní velikosti. Podle informací britského deníku The Guardian za ní stojí nízké teploty v regionu, díky nimž se nezvykle ustálily polární víry. Chemikálie ničící ozón, které vypouští člověk a mezi něž patří třeba chlór či brom, pak ochrannou vrstvu proděravěly. „Díra je především geofyzikální kuriozitou,“ říká ředitel Koperníkovy atmosferické monitorovací služby Vincent-Henri Peuch. Jak se píše na stránkách instituce, naposledy byla taková událost zaznamenána před devíti lety.

  Zatím je příliš brzy na to určit, zda jsou nezvykle stabilní akrtické polární víry provázány s klimatickou krizí, nebo součástí normální proměnlivosti počasí. Díra by navíc neměla nikoho ohrozit, pokud se však neposune dále na jih. V tom případě by se obyvatelé jižního Grónska a dalších oblastí mohli rychleji spálit na slunci. Díra by se ale měla do pár týdnů zacelit, a to díky tomu, že se promíchá polární vzduch s tím z nižších nadmořských výšek, který je bohatý na ozón.

 • Malý virtuos složil valčík pro všechny, které postihla pandemie koronaviru

  8. duben 2020
  chlapec, kluk, dítě, piano, klavír

  Sedmiletý Řek Stelios Kerasidis složil „izolační valčík“, inspirovaný pandemií koronaviru. Jeho nejnovější dílo věnoval všem, které postihla nemoc COVID-19. Video se skladbou vidělo už téměř 160 tisíc lidí.

  „Ahoj, jmenuji se Stelios. Buďme ještě o malinko trpělivější a brzy se budeme zase koupat v moři,“ cituje z nahrávky britský deník The Guardian. Jeho celkově třetí skladba je podle něj určena „lidem, kteří trpí a jsou v izolaci kvůli nemoci COVID-19“. Video od konce března nasbíralo už více než 158 tisíc zhlédnutí. Na Kerasidisově účtu jsou k vidění i dvě předešlé skladby, které složil pro své sestry Veronicu a Anastasii.

  Kerasidis se narodil do rodiny klavíristů, na veřejnosti poprvé zahrál už ve třech letech. Předloni vystoupil s Chopinovou skladbou v newyorské Carnegie Hall, loni v londýnské Royal Albert Hall. Jeho domovské Řecko zavedlo přísná opatření dříve než většina evropských zemí, například školy se zavřely téměř před měsícem. Vláda navíc minulý týden zakázala koupání v moři.

 • Matthew McConaughey překvapil texaské seniory. Na dálku pro ně moderoval bingo a popovídal si s nimi

  8. duben 2020
  Matthew McConaughey

  Oscarový herec Matthew McConaughey moderoval bingo pro domov seniorů ve svém domovském Texasu. Herec se hry zúčastnil i se svou rodinou skrze videochat. Senioři si s ním během binga povídali o rodině i jeho nejoblíbenějším pití.

  Domov The Enclave požádal McConaugheyho už loni v září, píše magazín IndieWire. Jinak dost vytížený herec si našel čas až v době pandemie koronaviru, kdy se ruší natáčení a nejen Američané musí trávit čas uvnitř svých bytů a domů. Spolu se svou ženou Camilou, matkou Kay a dvěma svými dětmi tak moderovali bingo pro seniory přes videochat. Na videu zveřejněném britským online deníkem The Independent je vidět, jak herec se svým typickým nadšením hru prožívá, vyvolává jednotlivá políčka a vyhlašuje vítěze. „Naši klienti si hru užili a rádi si s Matthewem popovídali o jeho rodině i hercově nejoblíbenějším pití,“ napsal domov na svých sociálních sítích. McConaughey minulý týden zveřejnil vzkaz, v němž všechny prosí, aby během pandemie mysleli na sebe i své okolí.

 • Polské televizi se nelíbila duhová vlajka LGBT+ hnutí v knihkupectví, udělala z ní černobílou

  8. duben 2020
  LGBT - homosexuálové

  Neobvyklého přehmatu se dopustili pracovníci regionálního vysílání polské veřejnoprávní televize TVP3 v Bydhošti. Ve svém pořadu Zbliźenia (Přiblížení) ze soboty 4. dubna nabídli divákům reportáž z tamního knihkupectví Skrzynka na bajki (Bedna pohádek). Majitel knihkupectví Piotr Kikta v ní hovořil o těžkostech, kterým jako podnikatel čelí v důsledku koronavirové krize. Za ním byla vidět duhová vlaječka. 

  Když se hotový pořad objevil na internetu, vlajka byla upravena tak, aby vypadala jako černobílá. Informuje o tom regionální vydání polského listu Gazeta Wyborcza. Pan Kikta si na tuto faktickou cenzuru postěžoval na facebookové stránce knihkupectví. Uvedl, že „nesouhlasí a nikdy nebude souhlasit s cenzurou ve jménu něčích představ“. Vlaječku prý dostal během loňského Pochodu rovnosti a chápe ji jako symbol solidarity se všemi vyloučenými skupinami, nejen LGBT+ lidmi. Ta část reportáže, kde se vlajka vyskytuje, ze stránek televize brzy zmizela, aby se o něco později objevila už s vlaječkou v barvě.

  Přibylo také nepodepsané prohlášení, které říká, že se jednalo o produkční chybu, k níž došlo bez vědomí a souhlasu autorky reportáže, editora, vedení redakce i vyššího managementu. Prohlášení končí důrazným upozorněním, že „jakékoliv tvrzení, které by záležitost vysvětlovalo jiným způsobem, může být chápáno jako nepodložená pomluva a příliš volná interpretace faktů“. Podle neoficiálních informací z TVP Bydgoszcz však byly barvy z vlajky skutečně odstraněny kvůli obavám, co by tomu řeklo vedení bydhošťské regionální redakce. Připomeňme, že řada polských samospráv během minulého roku přijala rezoluce „proti LGBT propagandě“, Bydhošť mezi ně ale nepatří.

 • Praha podpoří pořadatele kulturních akcí, od vydavatelství nakoupí knihy do knihoven

  7. duben 2020
  Centrum Prahy v době koronavirové krize, Václavské náměstí

  Magistrát hlavního města zareagoval na pandemická opatření kroky, které mají pomoct vydavatelstvím knih, organizátorům online kulturních akcí i příjemcům grantů, kteří budou muset kvůli zrušeným událostem vracet dotace.

  V režimu individuálních dotací Praha nově přijímá žádosti na online tvorbu a prezentaci umění, podpořit tak chce konání kulturních akcí na internetu, jako jsou streamy nebo zpřístupňování webových galerií. Připraveno pro ně má pět milionů korun. Pro pořadatele kulturních akcí město mění podmínky grantových smluv. „Upravujeme je tak, aby pořadatelé nemuseli vracet už prokazatelně účelně vynaložené peníze u akcí, které nelze přesunout na pozdější termín,“ vysvětlila radní pro kulturu Hana Třeštíková na svém facebookovém profilu.

  Desetimilionová podpora pak od hlavního města míří k pražským knižním vydavatelům. Od nich Praha nakoupí knihy pro Městskou knihovnu. „Uvědomujeme si, jaké ohrožení představuje současná situace pro činnost nakladatelů, kteří jsou strategickými partnery knihovny. Nakupovat budeme nejen knihy papírové, ale budeme jednat i o licencích pro e-knihy, které obohatí nabídku E-knihovny,“ dodal ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. Až do 1. května taky běží celorepubliková dárcovská akce NIC 2020, v rámci které přispívají svým kulturním institucím sami diváci.

 • Španělsko chce kvůli následkům epidemie trvale zavést základní nepodmíněný příjem

  7. duben 2020
  Španělsko je po Itálii druhou nejvíce zasaženou zemí v Evropě

  Španělsko chce podniknout kroky k zavedení základního nepodmíněného příjmu, aby tak pomohlo občanům zvládnout hospodářský pokles způsobený novým koronavirem. Španělská ministryně financí Nadia Calviño v neděli pro televizi LaSexta prohlásila, že vláda plánuje zavést pravidelné peněžní dávky jako součást politiky zaměřené na pomoc lidem dostat se zpět na nohy.

  Uzákonění základního příjmu cílí zejména na rodiny. Píše o tom server Business Insider. Ministryně zároveň podle serveru naznačila, že by vládní úprava a zavedení základního nepodmíněného příjmu neměly řešit jen aktuální krizi. „Může to být užitečné, nejen pro tuto mimořádnou situaci, ale zůstane to navždy,“ říká ministryně Nadia Calviño. Server Business Insider ale upozorňuje, že během televizního rozhovoru nepadl z úst ministryně žádný konkrétní termín. Prohlásila jen, že opatření vláda zavede, jak jen to bude možné, a že se bude jednat o „trvalý nástroj“.

  Pokud by byl plán španělskou vládou nakonec opravdu realizován, jednalo by se podle britského deníku Independent o první evropský stát, který základní nepodmíněný příjem zavedl. Vzhledem k teprve rané fázi návrhu a malému množství informací, které vláda zatím poskytla, není ale v tuto chvíli ani jasné, jakou podobu by španělský základní příjem měl. Španělsko zavedlo s cílem zamezit šíření viru nouzový stav a celonárodní karanténu 14. března. Zastavilo se tak celé hospodářství. Ve Španělsku bylo dosud nakaženo více než 135 000 lidí, z toho zaznamenali 13 000 úmrtí.

 • V hongkongské zoo se po 10 letech spářily během uzavírky vzácné pandy, zřejmě potřebovaly soukromí

  7. duben 2020
  Panda velká

  Deset let se ošetřovatelé dvou pand velkých v zoologické zahraně Ocean Park v Hongkongu neúspěšně pokoušeli motivovat Jing Jing a Le Leho k přirozenému páření. V pondělí zoo, která je momentálně v rámci protipandemických opatření uzavřená, informovala, že se to konečně podařilo.

  „Je to vzrušující zpráva, protože šance otěhotnět přirozeně je u pand větší než při umělém oplodnění,“ řekl zpravodajskému serveru CNN představitel Ocean Parku Michael Boos. Zdá se, že pandy velké změnily názor v souvislosti s uzavírkou zoo, která trvá už od konce ledna. Pandy, jejichž počet ve volné přírodě se odhaduje na posledních 1800 kusů, se podle zaměstnanců zahrady začaly chovat adekvátně době rozmnožování, která připadá na dobu mezi březnem a květnem.

  Jing Jing se prý více koupala ve vodě a Le Le brouzdal okolo a nasával její vůni. I když je ještě příliš brzy na to, aby se dalo zjistit, jestli je malá panda velká na světě, personál Jing Jing už teď dychtivě sleduje. Pokud je jejich svěřenkyně skutečně březí, bude prý zoo o všem návštěvníky informovat na svých sociálních sítích.

 • Holandští architekti vymysleli systém, podle kterého by v době pandemie mohly fungovat pouliční trhy

  7. duben 2020
  Holandští architekti vymysleli systém, podle kterého by v době pandemie mohly fungovat pouliční trhy

  Holandské studio Shift Architecture Urbanism vyvinulo model pro pouliční trh s potravinami. Zákazníci tu můžou nakupovat čerstvé produkty, aniž by se setkali příliš blízko. Architekti reagují na to, že trhy se v mnoha městech po celém světě úplně zavřely a lidé přišli o přístup k osvědčeným lokálním a mnohdy i levným potravinám. Zavřené trhy vytvářejí tlak na supermarkety, kde se ale zákazníci můžou nakazit stejně snadno.

  Lidé v některých městech stojí v dlouhých frontách už jen proto, aby se vůbec dostali dovnitř, tam ale často najdou prázdné regály nebo zboží, které už osahaly desítky lidí před nimi. Problém je podle architektů i to, že jídlo z obchodů si ne každý může dovolit. „Na venkovních trzích závisí hodně domácností, mluvíme-li o jejich základních potravinových potřebách,“ vysvětlili autoři návrhu architektonickému magazínu Dezeen. „Zavřené trhy je nutí přejít do dražších supermarketů a to na tyhle zranitelnější skupiny vyvíjí další finanční tlak.“ Návrh studia Shift je založen na myšlence, že stávající trhy s potravinami by se rozdělily a rozptýlily po sousedství jako takzvané mikrotrhy. Každý z nich se skládá jen ze tří stánků uspořádaných na mřížce čtyři krát čtyři metry. Do prostoru smí najednou vstoupit jen šest lidí, ti se můžou volně pohybovat, v každém čtverci ale může stát vždycky jen jeden zákazník. „Dosavadní model koncentrace musí teď nahradit model rozptylu, a to jak v prostoru, tak v čase,“ vysvětlují architekti. „Místo abys šel na trh, trh přichází do tvého sousedství,“ dodávají. Věří, že jejich systém bude brzy fungovat v praxi.