Palán, Knausgard, Ferrante & další. Které knížky letos zazářily?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy knihy - knížky

Co nás v uplynulém literárním roce nadchlo, překvapilo a potěšilo, jaké prvotiny se nejvíc povedly a které knížky letos zabalit (nebo si přát) pod stromeček? Vezměte si do rukou tužku, ať si stihnete zapisovat všechny tipy z naší debaty v pořadu Liberatura s literárními publicistkami Klárou Vlasákovou a Klárou Fleyberkovou. 

Kniha rozhovorů Aleše Palána Raději zešílet v divočině, o které se letos mluvilo hodně a skoro všude, zazněla hned v úvodu našeho ohlížení za letošním rokem. Klára Vlasáková ji totiž vybrala coby titul, který podle ní nejlépe vystihuje náladu roku 2018. „Aleš Palán navštívil samotáře a samotářky na Šumavě a udělal s nimi rozhovory o tom, proč tam jsou, o jejich pohledu na svět. Podle mě jsou ve společnosti vidět tendence ptát se, jak přežít v pozdním kapitalismu, ať už je to opravdu hluboká cesta mysticismu a duchovna, nebo nějaká povrchní koupená v obchoďáku. A právě k tomu se tahle knížka dobře vyjadřuje, a i proto je podle mě tak prodávaná a čtená.“

Klára Vlasáková a Klára Fleyberková

Klára Fleyberková pak zmínila hned trojici důležitých titulů: román Slabikář Adély Knapové a komiks Svatá Barbora, které oba nějak zpracovávají téma kuřimské kauzy, a Norské děti od Hany Roguljič inspirované případem, kdy norská sociálka odebrala děti české matce. „Všechny tři se vážou k událostem ukotveným v realitě a mám pocit, že tohle je zásadní téma uplynulého roku,“ uvažuje Klára Fleyberková. 

Vedle výrazných autorů a titulů roku – jako Stručné dějiny Hnutí Petry Hůlové, Český ráj Jaroslava Rudiše nebo Elena Ferrante a Karl Ove Knausgard – jsme se zastavili i u spousty dalších zajímavých knih, které nás letos oslovily a rozhodně stojí za přečtení, pokud vám náhodou unikly. Celý rozhovor doslova přetékající literárními tipy si poslechněte zde.