Pantofle jako elegantní součást interiéru: Maria Nina Václavková v Modeschau

12. červenec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marie Nina Václavková, pantofle do design shopu

Její čtvercové boty jsou už tři roky součástí sbírky newyorského Metropolitního muzea umění: Maria Nina Václavková na sebe na mezinárodní úrovni upozornila už při studiu v Plzni. Aktuálně pokračuje na UMPRUM pod vedením Evy Eisler ve studiu KOV a mezi jejími návrhy najdeme doplňky, šachové figury, ale i tak prozaickou záležitost jako pohodlné, ale vkusné domácí pantofle.

„Věci do svého interiéru si většinou pečlivě volíme, postupně skládáme pěkný nábytek, objekty, umění, ale na obyčejné pantofle, které jsou také svým způsobem součástí našeho interiéru, se většinou zapomene. Dostali jsme za úkol vymyslet vlastní funkční a originální produkt do design shopu, a tak mi přišlo dobré vytvořit právě pohodlné a vkusné domácí obutí,“ popisuje Maria Nina svoji nejnovější semestrální práci.

Pantofle jsou dotaženým funkčním a snadno reprodukovatelným produktem. Jejich design je minimalistický a moderní, i když čerpá z historické inspirace. „Pracovala jsem s plstí, vycházela jsem z konstrukčního experimentu. Dnes se boty běžně napínají seshora, přes nárt dolů k podrážce. Já jsem zkusila jít z druhé strany. Zespoda, tak jak si obalovali nohy prvními variantami obutí naši primitivní předkové. Pracovala jsem s jedním kusem plsti, který je na nártu spojený třemi švy,“ vysvětluje Maria Nina.

Marie Nina Václavková, pantofle do design shopu

Díky širokému záběru a svobodomyslným konceptům Evy Eisler si během studia vedle bot vyzkoušela i navrhování šachových figur, obličejových masek nebo extravagantních klobouků. „Teď je přede mnou práce na diplomce, ve které se chci vrátit k botám. Rády bychom také na podzim přišly s novinkami v rámci našeho designérského kolektivu Dry Milk of Virgin Mary,“ říká Maria Nina.

Dry Milk of Virgin Mary, čepice Maria Nina Václavková, mikina Kateřina Hynková

Kolektiv vznikl v roce 2015 na plzeňské Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara a spojil Miu Jadrnou, Kateřinu Hynkovou, Elišku Knotkovou, Terezu Švolíkovou a Marii Ninu Václavkovou. Prezentoval se mimo jiné na designSUPERMARKETu nebo na holandském festivalu Fashionclash v Maastrichtu. K jeho rukopisu patří vedle tvarově inovativního minimalismu a veganské etiky také obliba materiálů zajímavých na dotek.

Playlist:

Aylu – TKB (Sólo le Pido a Dior)
PDC – Calentura - Yandel Remix (Babylon Rec.)
Recluse – Crystals, Headstone Remix (One Eight Hundred)
Flagalova – Vampire Diary (Midlife)
Swisha – Street Drums (RBMA)
Nahshi – Gxate (Midlife)
FIGHT CLVB x White Gangster X Gualtiero – MIN (La Clinica Recs Pro Unlimited)
Draft Dodger – NSX, FOBA Remix (One Eight Hundred)
Deantoni Parks – Eight (Tar)
Elle Nuevx – UDK (Sólo le Pido a Dior)

Spustit audio