Pěstovat konopí můžeme, sklidit už ne. Jaké jsou možnosti regulace drog u nás i ve světě?
Ročně umírá v USA na předávkování nelegálními drogami až 100 tisíc lidí. Pokud bychom takovou úmrtnost přepočítali na počet obyvatel v ČR, dostali bychom se na více než 3 tisíce osob. V reálu jich ale u nás za rok na následky užívání nelegálních drog umírá méně než 50.
Spojené státy americké prožívají už třetí vlnu opioidové krize. „První vlna začala opioidy analgetik, které byly velmi široce dostupné v lékárně bez receptu, na to nasedla vlna heroinu, který se vrátil, a teď to pokračuje vlnou syntetických opioidů, jako je fentanyl a jeho deriváty,“ vysvětluje v Diagnóze F někdejší dlouholetý šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti a stávající ředitel výzkumu a vzdělávání ve Společnosti Podané ruce Viktor Mravčík.
Jak je možné, že tamní úřady posvětily prodej takto návykového léku? Zacházíme u nás s nějakými látkami podobně? A co se dá dělat s paradoxem, že pěstujeme-li pět rostlin konopí, je to přestupek, ale sklidíme-li jej, je to „výroba konopí z konopí“? Poslechněte si druhou část rozhovoru s Viktorem Mravčíkem v Diagnóze F, tentokrát o možnostech a limitech regulace drog ve světě i u nás.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.