Pěstovat konopí můžeme, sklidit už ne. Jaké jsou možnosti regulace drog u nás i ve světě?
Ročně umírá v USA na předávkování nelegálními drogami až 100 tisíc lidí. Pokud bychom takovou úmrtnost přepočítali na počet obyvatel v ČR, dostali bychom se na více než 3 tisíce osob. V reálu jich ale u nás za rok na následky užívání nelegálních drog umírá méně než 50.
Spojené státy americké prožívají už třetí vlnu opioidové krize. „První vlna začala opioidy analgetik, které byly velmi široce dostupné v lékárně bez receptu, na to nasedla vlna heroinu, který se vrátil, a teď to pokračuje vlnou syntetických opioidů, jako je fentanyl a jeho deriváty,“ vysvětluje v Diagnóze F někdejší dlouholetý šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti a stávající ředitel výzkumu a vzdělávání ve Společnosti Podané ruce Viktor Mravčík.
Jak je možné, že tamní úřady posvětily prodej takto návykového léku? Zacházíme u nás s nějakými látkami podobně? A co se dá dělat s paradoxem, že pěstujeme-li pět rostlin konopí, je to přestupek, ale sklidíme-li jej, je to „výroba konopí z konopí“? Poslechněte si druhou část rozhovoru s Viktorem Mravčíkem v Diagnóze F, tentokrát o možnostech a limitech regulace drog ve světě i u nás.
Související
-
Mladých uživatelů drog ubývá, ztráta kontroly po intoxikaci není cool
Populace uživatelů nelegálních drog stárne. Praha se potýká s přetížením kontaktních služeb pro uživatele drog a situace se může v příštích měsících výrazně zhoršit.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.