Pět let na lodi Bohemia. Vidět jen vlny a delfíny je jako být v jiném světě, vyprávějí Petr a Tom
Česko-britský manželský pár Tom Watkins a Petr Hejno plul pět let na plachetnici jménem Bohemia po Tichém oceánu a Karibiku. O delfínech, lachtanech rypouších, covidu a nejdramatičtějších i nejkrásnějších etapách plavby mluví v nové epizodě podcastu Casablanca.
Tom a Petr se přestěhovali kvůli práci do San Francisca a začali se tam učit jachting. „Půjčovat si loď je ale dost drahé, tak jsme si nakonec koupili jedenáctimetrovou plachetnici, na kterou jsme se nastěhovali. Ušetřili jsme tím za nájem a probouzeli se každé ráno s milionovým výhledem.“ Rok a půl na lodi žili a připravovali ji na vysněnou velkou cestu. „A pak jsme jednou pod mostem Golden Gate odpluli do světa,“ dodávají.
Start? Strach smísený s opojnou svobodou
Vyrazili ze San Francisca směrem na jih prozkoumat Kalifornii. „Když jsme vyráželi, měli jsme strach z neznáma, ani ne tak z počasí, ale třeba z pirátů ve Střední Americe anebo z nemocí. Ale zároveň to byl pocit obrovské svobody. Že můžeme docílit, čeho chceme. Poprvé v životě jsme například neměli od ničeho klíče, od žádného domu nebo auta.“
Dopluli do Mexika a tam zůstali dva roky. Covid totiž pokazil jejich plány jet na Tahiti a přeplout Tichý oceán na Nový Zéland. Přístavy byly zavřené a omezení velká. A tak Tom a Petr nakoupili spoustu zásob, zůstávali na ostrovech v malých námořnických komunitách anebo sami a živili se rybařením. „Jednou jsme za šest týdnů neviděli žádného jiného člověka ani loď, ani jsme neměli signál.“
San Blas, bouře a lachtani
Během pěti let zažili bouře, které rozkývaly loď tak, že je to rychle naučilo všechno dobře uskladnit a připevnit. „Třeba vajíčka už jsme nikdy nenechávali na kuchyňské lince,“ vzpomíná Petr s úsměvem. „Vidět jen vlny a delfíny je jako být v jiném světě,“ tvrdí ale o svých pocitech z mořeplavby.
Nejraději vzpomínají na souostroví San Blas, vlastněné kmenem Guna, který si drží modernitu i cizí kapitál od těla. „Místní žijí tak jako před 400 lety,“ dodávají Petr a Tom. Vřele vyprávějí o setkáních s rypouši sloními nebo potápění s lachtany.
Proč plavba na Bohemii náhle skončila? Jaké životní zkušenosti Tomovi a Petrovi přinesla? Jaké teď manželé mají plány dál? Poslechněte si vyprávění v nové epizodě cestovatelské Casablanky.
Související
-
Mořská nemoc šest dní v kuse je krutá. Na lodi je mi ale stejně líp než ve městě, říká mořeplavkyně
Maruška Poláková se zamilovala do života na vodě a na lodích. Z Dunaje postupovala do příbřežních evropských vod a nakonec i k plavbám do arktických a antarktických krajin.
-
Robinsonem v Thajsku? Ještě se to dá, říká Jan Styblík. Pádloval 550 kilometrů Andamanským mořem
Český fotograf, průvodce a cestovatel pádloval na nafukovacím kajaku sólo 550 kilometrů podél takřka celého západního pobřeží Thajska.
-
Tahiti voní jako školní jídelna. Havaj jako mokrá hlína, tvrdí cestovatel Jakub Neuman
Jak si stopnout loď a zvládnout první oceánskou plavbu? „V Pacifiku bylo po týdnech plavby úplně nad moje chápání, jak je svět obrovský,“ vypráví cestovatel Jakub Neuman.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.