Robinsonem v Thajsku? Ještě se to dá, říká Jan Styblík. Pádloval 550 kilometrů Andamanským mořem
Spal na liduprázdných thajských plážích, přestože míjel nejoblíbenější dovolenkové destinace. Český fotograf, průvodce a cestovatel pádloval na nafukovacím kajaku sólo 550 kilometrů podél takřka celého západního pobřeží Thajska. A mluví o tom v nové epizodě cestovatelského a outdoorového podcastu Radia Wave.
„Za skalními věžemi vysokými sto až dvě stě metrů se skrývají jeskyně a utajené laguny,“ líčí Jan Styblík některá z působivých míst, která navštívil. „Návštěvu je ale nutné pečlivě načasovat kvůli přílivu a odlivu,“ varuje. Protivníkem jsou pro dobrodruha vítr a vlny. „Někdy jdou dokonce vlny a vítr z jiného směru, a to není vůbec příjemné. Plul jsem v takové situaci třeba jen kilometr za hodinu, a ještě jsem byl rád.“
Chtěl jsem to zvládnout, dokud to jde
Přestože je Thajsko oblíbená turistická destinace plná resortů, spal na liduprázdných thajských plážích. Často si ale musel nechat dostatek času na to najít vhodné místo na vytažení kajaku na břeh, najití místa na přespání, zavěšení hamaky a vaření. „Byl to robinsonský pocit,“ přiznává s tím, že právě to ho lákalo. „Chtěl jsem to zvládnout, dokud to jde.“
„Plánovat se taková expediční plavba dá jen do malé míry,“ tvrdí Jan Styblík. Počasí v oblasti se totiž v posledních letech mění, patrně vlivem globálních změn klimatu. A je potřeba na něj reagovat. Cestovatel s sebou v kajaku vozil až 30 litrů vody a zásob, které průběžně doplňoval. Zúročoval zkušenosti z předcházejících cest i dlouhodobého pobytu v Thajsku.
O robinsonské romantice i praktické stránce mořského dobrodružství mluví Jan Styblík v novém dílu cestovatelského podcastu Casablanca. Pusťte si ho!
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.