Thajské pláže jsem měl sám pro sebe, říká Jan Styblík o pádlování po Andamanském moři
Český překladatel, fotograf a průvodce po jihovýchodní Asii prozkoumával na seakajaku část západního pobřeží Thajska.
V oblasti, která rozhodně není nezasažená turismem, hledal Jan Styblík způsob, jak si krajinu užít po svém. Vyrobil si vlastní hamaku, zavěsitelnou mezi tři body (kmeny stromů) – namísto obvyklých dvou, a popadl seakajak. Pádloval sólo podél thajského pobřeží, ale i mezi ostrovy – na vzdálenost lehce přesahující 10 kilometrů na volném moři. Přespával na opuštěných plážích, které si předem vytipoval na satelitních mapách. Na jedné z nich ho rangeři národního parku upozornili, že musí být brzy ráno pryč, pokud nechce mít problémy. Na jiné dostal upozornění na otřesy, které v oblasti mohly způsobit tsunami. S příchodem horkého počasí bojoval s nedostatkem pitné vody, které měl s sebou 40 litrů. Jak sám říká, chtěl sebe a své vybavení otestovat, aby se časem mohl podobným způsobem vydat dál.
Tunelem do lagun i na otevřené moře
Zátoku Phang-Nga, známou pro svoje skalnaté útesy a ostrůvky trčící kolmo z moře, už Jan Styblík znal, proto začal tam. Laguny, do kterých se jede skalním tunelem až 150 metrů dlouhým, na něj stejně udělaly dojem. „Tím, že jsem v oblasti přespával, jsem se dostal na hodně míst buď před turistickými skupinami, nebo až po nich,“ říká ke svému zážitku. Potom pokračoval dál na jih k ostrovům Ko Libong, Ko Muk, Ko Kradan a Ko Ngai. „Najít si prázdnou pláž nešlo někdy na první pokus, ale nakonec se to vždycky podařilo.“ Celkem napádloval asi 200 kilometrů.
Jan Styblík z Thajska, kde žije, opakovaně navštěvuje celý region. K jeho oblíbeným destinacím patří Myanma (Barma), Vietnam, Kambodža, Laos a Indonésie. Na svých cestách se snaží především poznávat a dokumentovat tradiční způsob života obyvatel, zejména v odlehlých, obvykle horských oblastech. Víc o tom se můžete dozvědět zde nebo zde. A také na jeho Instagramu.
Poslechněte si kompletní záznam pořadu Casablanca. Probíráme v něm krásy thajských pláží i praktické otázky spojené s nezávislou cestou v této oblasti – jak Jan Styblík řešil nedostatek pitné vody a kempování na plážích? Jaká rizika přineslo březnové počasí?
Související
-
Jan Styblík: Tam, kde žijí bývalí lovci lebek Nágové, vedou...
„Některé malé děti se rozbrečely, když mě jako bílého člověka uviděly. A příště si daly pozor, aby na mě nenarazily. Cizinců bylo v nágských vesnicích zatím jen pár...
-
Jan Styblík: Na motorce za mizejícím dědictvím horských etnik...
Český specialista na jihovýchodní Asii Jan Styblík se po jedenadvacáté vydal do Barmy. Vybral si zapadlý Čjinský stát u indických hranic, jezdil po oblasti na motor...
-
Natálie a Michal Maděrovi: Na kajaku kolem Velké Británie
Mladí manželé Natálie a Michal Maděrovi (alias tým Six Knots) žijí ve Velké Británii a po několika letech, kdy se věnovali pádlování na seakajaku, se rozhodli, že h...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.