Tahiti voní jako školní jídelna. Havaj jako mokrá hlína. Vancouver jako borovice, tvrdí cestovatel Jakub Neuman
Jak si stopnout loď a zvládnout první oceánskou plavbu? „V Pacifiku bylo po týdnech plavby úplně nad moje chápání, jak je svět obrovský,“ vypráví Jakub Neuman své světoběžnické zážitky, o které se dál dělí jako travel kouč.
Jakub Neuman se živil jako zahradník na Novém Zélandu, odkud se pak při své první oceánské zkušenosti pět měsíců plavil přes Tahiti a Havaj do kanadského Vancouveru. Později z Evropy do Karibiku. Obě lodě si „stopnul.“ Některé online na specializovaných serverech jako Find a Crew, jiné osobně.
„Neměl jsem vůbec žádné jachtařské zkušenosti, ale načetl jsem si základní informace a vypravil jsem se do maríny, odkud lodě vyplouvají,“ vypráví svou novozélandskou zkušenost. „Začal jsem se tam poflakovat a bavit se s lidmi. A taky jsem všude vyvěsil inzeráty. V baru, kanceláři, ale i na záchody. Za pár dní se mi několik lodí ozvalo.“
V Pacifiku bylo nad moje chápání, jak je svět obrovský
Čtěte také
První týden měsíční plavby ze Zélandu do Francouzské Polynésie byl ale kvůli počasí drsný. „Když do vás narazí pětimetrová vlna, je to jako když vás trefí kamion. Všechno začne lítat,“ přibližuje první zkušenosti cestovatel. Celá plavba trvala 5 měsíců, z toho byly 3 měsíce čistého času na moři. „Týdny jsme nepotkali žádnou jinou loď a neviděli pevninu. Bylo úplně nad moje chápání, jak je svět obrovský.“ Dlouhá doba na moři mu pomohla utřídit si myšlenky a naučit se být sám. „Zajímavé je, že člověk pevninu ucítí třeba i o den dřív, než ji vidí. Tahiti voněla jako školní jídelna, protože tam pálili slupky z kokosu, Havaj voní jako mokrá hlína a Vancouver borovicovými lesy,“ říká Kuba.
Kouč, který radí lidem s cestováním
Jakubův následný život v Austrálii přerušil covid, zrovna když se vydal na festival Tribal Gathering v Panamě. Do Austrálie se nakonec vrátil po více než dvou letech. Velký vliv na něj měl pobyt v Peru, kam se dostal po plavbě přes Atlantik a kde strávil 2 měsíce v džungli a měsíc v horách. Do džungle se vrací za místním šamanem. Svoje zkušenosti chce Jakub Neuman předávat jako travel kouč. „Pomáhám lidem překonat strach, nejistoty kolem cestováni a života v zahraničí. Ať už jde o praktické nebo emocionální aspekty,“ přibližuje v cestovatelském podcastu Radia Wave.
Poslechněte si celé vyprávění Kuby Neumana. O plavbách, cestách a předávání cestovatelských zkušeností v kompletním podcastu Casablanca. Víc se o Jakubovi dozvíte tady a tady.
Casablanca živě!
26. ledna 2024 pak přijďte zažít Casablanku naživo. Od 19:00 pořádáme narozeninový večírek podcastu v Kasárnech Karlín. Vstup je zdarma a info najdete na Facebooku pořadu.
Související
-
Mořská nemoc šest dní v kuse je krutá. Na lodi je mi ale stejně líp než ve městě, říká mořeplavkyně
Maruška Poláková se zamilovala do života na vodě a na lodích. Z Dunaje postupovala do příbřežních evropských vod a nakonec i k plavbám do arktických a antarktických krajin.
-
Rudolf Krautschneider: Česká mořeplavecká legenda
Člověk, který několikrát obeplul svět. Mořeplavecká legenda z Ústí nad Orlicí. Majitel vlastnoručně postavené kopie Magalhaesovy lodi. Očitý svědek a jediný neutrál...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.