Peter Habeler: Na osmitisícovky bez kyslíku, ale s radostí

02813679.jpeg
02813679.jpeg

Rozhovor s legendárním rakouským horolezcem, který mj. společně s Reinholdem Messnerem jako první člověk vylezl na vrchol Mt. Everestu bez kyslíku.

Poslechněte si profilový rozhovor se sympatickou rakouskou lezeckou legendou. Dozvíte se o dvou „hvězdných” hodinách, strávených na úplném vrcholku Nanga Parbat (během čekání na spolulezce Michla Dachera), o prvním výstupu na vrchol Everestu bez kyslíkového přístroje (s Reinholdem Messnerem), o dalších významných výstupech v Alpách a v Himálajích, o trekování v Nepálu, Zillertalských Alpách a přátelství a výstupech s mnoha dalšími horolezci z celého světa, ale také o tom, jak Češi zachránili život Habelerovi a Habeler Čechům.

Peteru Habelerovi u při příležitosti jeho 70. narozenin v češtině nedávno vyšla kniha Cílem je vrchol. Knihu přeložila Kateřina Sitařová, která tlumočila i rozhovor pro Casablancu.

Peter Habeler (*1942) je známý rakouský horolezec a profesionální horský vůdce. Roku 1969 potkal spolulezce Reinholda Messnera a uskutečnili spolu řadu výstupů. V roce 1974 společně jako první lidé vystoupili severní stěnou Eigeru za méně než 10 hodin, což byla velká horolezecká událost a jeden z prubířských kamenů jejich rychlého, alpského stylu lezení v malém týmu. Roku 1978 zdolali Habeler s Messnerem jako první lidé vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest bez použití umělého kyslíku. Poté Habeler dokázal vystoupit ještě na Čo Oju (Cho Oyu), Kančendžengu a Nanga Parbat (ještě před Everestem také na Gasherbrum I).

02813680.jpeg

Linky:
www.facebook.com/casablanca.radiowave
www.habeler.com/