Můj cíl je zlepšit stav planety. Osmnáctiletá česká vědkyně vyvíjí nový typ rybářských sítí
Ghost nets, ztracené a odhozené rybářské sítě, jsou globální problém. V oceánech jich je 640 tisíc tun. Osmnáctiletá středoškolačka Kristýna Říhová se tomuto problému už několik let věnuje. Vyvinula nový typ sítí, který půjde v moři lépe najít a vylovit.
„Na maturitu se netěším,“ přiznává se smíchem Kristýna Říhová. Mladá česká vědkyně, studentka pražského Gymnázia Jaroslava Heyrovského, ještě před ukončením svého středoškolského studia stihla prorazit ve světě.
Nápadů, jak eliminovat množství rybářského odpadu v oceánech, je v současnosti víc. Některé projekty testují biologicky rozložitelné materiály na sítě. Někdo navrhuje, aby rybářské náčiní povinně obsahovalo GPS lokátory a rybáři byli postihováni za to, že sítě ztratí nebo odhodí. Jiné iniciativy se zaměřují na recyklaci.
Kristýna Říhová přišla na základě svého laboratorního výzkumu ještě s jiným návrhem. Vyvinula nylon, který lze v moři dobře najít, protože fosforeskuje, když na něj dopadne specifické světlo. Usnadnilo by hledání a vytahování sítí.
Čtěte také
„Moře mě fascinuje od chvíle, co jsem se na něj poprvé podívala. Šnorchlovala jsem a zjistila jsem, že jsem zcela uvolněná a zároveň zcela koncentrovaná,“ vypráví v podcastu Radia Wave Vlna. Svůj zájem o oceány samostatně rozvíjela. V laboratorním výzkumu připravila obohacený nylon, vhodný jako alternativní materiál rybářských sítí.
Díky stipendijnímu programu ASSIST Kristýna vyjela do USA a studovala na prestižní soukromé střední škole Linden Hall School. Své inovativní řešení pak představila i na půdě Harrisburské univerzity a dostala se do prestižního programu Rise. „Můj cíl nebude splněný, až se sítě začnou vyrábět, ale až uvidím, že se to projevilo nějakým zlepšením na planetě,“ uzavírá studentka a vědkyně.
Jak budou nové sítě fungovat a kdy se začnou vyrábět? Jaké s nimi má Kristýna Říhová ambice? Jakou zkušenost se studiem a odborníky udělala v USA? Poslechněte si nový díl podcastu Vlna!
Související
-
Virální hity často tvoří teenageři, průmysl toho ale nesmí zneužívat, říká britská hudební kritička
Hudební kritička Laura Snapes z britského deníku The Guardian přijela do Prahy na pozvání Institutu komunikačních studií a žurnalistiky a zavítala i do studia Radia Wave.
-
Zuzana Čaputová upozorňuje na důležitější věci než politika a moc, říká režisér filmu Prezidentka
„U příkladu Zuzany Čaputové si můžeme uvědomit, že jsou daleko důležitější věci, než je politika, moc a potřeba řídit lidi,“ říká režisér dokumentu Prezidentka Marek Šulík.
-
Nesednu si a nezačnu jen tak psát. Alžběta Dvořáková je pořád hlavně grafická designérka
Hodně specifický „berlínský bedekr“. I tak by se možná dala nazvat kniha Zpravodaj berlínský stážistky, primárně grafické designérky a ilustrátorky Alžběty Dvořákové.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka