Petr Stančík a jeho pornograficko-gastronomicko-filozofický thriller
Nevěstince, dobové pochoutky, pivo a také série podivných vražd zaměstnávají na stránkách románu Mlýn na mumie komisaře Durmana, který hledá ve staropražských uličkách kromě vraha i odpovědi na základní životní otázky. O svém vztahu k historii, konspiračním teoriím a detektivkám si s námi v Liberatuře povídal Petr Stančík.
„Byla to velmi zajímavá doba, obzvlášť rok 1866 – nejen proto, že se vedla prusko-rakouská válka, která se mihne i v románu, ale byl to čas, kdy se definitivně rozešla česká politická reprezentace s Rakousko-Uherskem, zakládal se Sokol a další organizace, na nádraží vjížděly první parní stroje. Byla to svým způsobem přelomová doba, stejně jako dnes,“ vysvětluje Petr Stančík, co ho tak přitahuje na době, kterou třeba Jonášovi znechutily metry povinné četby obrozenecké literatury.
Co je to vlastně ten „mlýn na mumie“, z jakých pramenů čerpal bizarní detaily tehdejšího života a co má právě teď rozepsaného? Celý rozhovor s Petrem Stančíkem si poslechněte tady.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.