Pijte mléko z božských hub, uzdravíte svět. O náboženství Laktismus s Tamarou Moyzes

4. prosinec 2022

Laktismus, nové monoteistické náboženství uctívající bohyni Laktérii. To je umělecký projekt, ale také forma společenské kritiky. Autorkou je umělkyně, dokumentaristka a kurátorka Tamara Moyzes, která se v Hergot!u podělila o zrod i hlavní myšlenky utopického náboženství, kterého se člověk stane členem, když se napije mléka z hřibu.

Popudem pro vznik Laktismu byl rozhovor s izraelským dědečkem umělce Shlomi Yaffe, který je také spoluautorem výstavy a manželem Tamary. „Když jsme s dědečkem před smrtí dělali rozhovor, tak nám řekl, že má bratra Palestince, protože jeho máma kojila dítě sousedky.“ Podle islámské tradice se totiž děti, které kojila jedna žena, stávají sourozenci na základě mléka. V Laktismu se proto všichni, kdo se napijí přes mycelium (podhoubí) mléka hřibu, stávají bratry. 

Hlavou Laktismu je bohyně Laktérie, která byla vizuálně stvořena z kolektivu 12 různorodých žen. Tím chtěli autoři poukázat právě na to, že v jejich náboženství neexistují hranice, ale chtěli také upozornit na patriarchální náboženské řády. „Je to určitá provokace, protože v těch třech největších monoteistických náboženstvích je velká absence žen, a to božstvo je vždy mužské.“ říká Tamara. Bohyně Laktérie je zároveň i matkou přírodou a spojují se tak v ní feministická i ekologická témata.

Co jsou to dějiny kojení? Jak chutná mléko z hřibů? Co si Laktismus bere z existujících náboženství? A jak je pro Laktismus důležitý Jeruzalém? Dozvíte se v Hergot!u.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.