Plantlovers. Nová kniha zakladatelky Haenke není jen manuálem pro pěstování pokojovek

4. říjen 2022

Na začátku letošního října vyšla nová kniha Plantlovers. Neviditelná botanika městského prostředí. Nečekejte ovšem další publikaci zaměřenou pouze na tipy, jak správně pěstovat pokojové rostliny. Nabízí pohled na aktuální fenomén pokojovek ve společenských, kulturních i ekonomických souvislostech. Za originálním grafickým zpracováním stojí typografka Jolana Sýkorová, dokumentární fotografie pořídil aktuální vítěz Czech Grand Design Vojtěch Veškrna.

Autorkou nové knihy je Alexandra Antih Střelcová z iniciativy Haenke. Proč se knihu vůbec rozhodla napsat? „Je to ohlédnutí za pěti až šesti lety iniciativy Haenke, kterou jsem založila se svým manželem Julienem. Původem je Francouz a je farmaceut. Věnuje se zkoumání rostlin a jejich potenciálu pro léčiva a zdravotní systém. Což je skvělá oblast, nicméně jsme se shodou náhod ocitli na pražském Žižkově. Vznikl z toho showroom, který byl původně určen k tomu, aby si lidé mohli rostliny osahat a něco se o nich naučit.“

Čtěte také

A kde vlastně hledat počátek vzniku konceptu pokojových rostlin? „Zkráceně řečeno můžeme počátek hledat ve viktoriánské době. Má to hodně společného s koloniální minulostí britského impéria. Říká se, že královna Viktorie i další panovníci měli velmi rádi rostliny, které se přivážely z Indie a dalších kolonií. Díky průmyslové revoluci pro pěstování vznikly podmínky. Byla elektřina, mohlo se svítit. Květiny mohly v mírném pásu v interiéru normálně přežít,“ vysvětluje Alexandra.

Jaká je budoucnost pokojových rostlin? Jaké trendy a mýty je provázejí? A proč zanikla kamenná prodejna Haenke na pražském Žižkově? Poslechněte si celý rozhovor s autorkou knihy Plantlovers. Neviditená botanika městského prostředí Alexandrou Antih Střelcovou.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.