Po roce lockdownů už duševní hygiena nemusí stačit. Kdy je čas na antidepresiva?

30. březen 2021

„Situace je zátěžová pro všechny, pokud se někdy mají projevit sklony k depresi a úzkosti, tak teď je ta doba,“ říká v Balancu psychoterapeutka a psychiatrička Dana Holubová. Už od začátku pandemie můžeme číst, jak se o sebe a blízké starat z pohledu duševního zdraví. Situace ale trvá, zvětšuje se tlak a pro mnohé není možné udržet se v pohodě. O antidepresivech koluje mnoho nepravdivých informací a s tím spojeného strachu. Už je čas na léky?

„Lidé se bojí ztráty kontroly – něco na mě bude mít vliv a já nevím jaký.“ Antidepresiva mají také nežádoucí účinky. Někteří lidé se po nich cítí otupělí, mohou cítit stažení svalů v těle, zažít pokles libida, přibrat na váze nebo zaznamenají potíže se spánkem. Na každého ale léky fungují jinak a vedlejší účinky se dostavit nemusí. Pokud se však objeví, existují další typy léků, které se otestují. Lze vybírat právě i podle nežádoucích účinků – například je-li někdo obézní, lékař může vyloučit ty léky, po kterých se častěji přibírá.

Dana Holubová

„Člověk depresi na sobě sám špatně pozná, máme schopnost se adaptovat.“ Pokud má někdo depresivní ladění celý život, může být zkrátka zvyklý na to necítit se dobře. Pokud se ale zhorší psychický stav někoho ve vašem okolí, je to často rodina, přátelé, kteří ho upozorní a pošlou za odborníkem. Léky na úzkost a depresi mohou předepsat i praktičtí lékaři. Někteří lidé mají stále obavy ze stigmatizace a nechtějí vyhledat psychiatrickou péči.

„Riziko, kdy si člověk nechá předepsat antidepresiva, a přitom by měl měnit své návyky a vztahy, existuje.“ Až střední depresi lze prý úspěšně čelit pomocí pohybu a celkově zdravého životního stylu. Když budeme žít nespořádaný život plný alkoholu, nedostatku pohybu a špatných vztahů, může se deprese objevit i u člověka, který si nenese genetickou zátěž. Léčba farmaky neřeší naše problémy, ale dá nám možnost uspořádat si život lépe, protože se lépe začneme cítit. Jak správně přistupovat k léčbě antidepresivy, vysvětluje Dana Holubová v celém záznamu pořadu.

Poslechněte si celý Balanc o situacích, kdy péče o sebe nestačí a je třeba vyzkoušet antidepresiva.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.