Poezie, pop i internetový slang. Valentýna Janů je finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého

29. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Valentýna Janů

Absolventka AVU, umělkyně Valentýna Janů se vyjadřuje pomocí širokého spektra médií. Můžeme ji znát jako performerku jejích vlastních video esejí, aktuálně je v pražské galerii Lítost k vidění její instalace Who Looks Out of a Window. Nedávno vydala sbírku textů Salty Mascara, kde kombinuje nenarativní vyprávění s poezií nebo útržky internetových komentářů.

„Často si připadám jako režisérka nebo produkční, protože pracuji s materiály, které neumím sama obrábět a ani nemám tu ambici,“ odpovídá Valentýna na otázku produkce svých prací. „U filmu je to úplně nejkomplikovanější, i u nejmenšího natáčení je potřeba velký štáb a já ráda ocením práci profesionálů a nesnažím se být brouk Pytlík,“ pokračuje Valentýna na téma tvorby svých videí.

Oproti předchozím hraným videím se teď pokusila pracovat pouze s telefonem a jednoduchou situací aranžování květin do skleněné vázy. Vzniklá video smyčka je součástí aktuální výstavy v galerii Lítost, kde autorka inscenuje zdánlivý interiér na základě skic a poznámek z loňského roku.

„Všechna díla vznikla teď na základě pandemické situace, vycházím z kreseb, které jsem nastřádala během lockdownů,“ popisuje Valentýna výstavu, která nechává diváky tápat, jestli se jedná o exteriér nebo interiér. Florální motivy se zde prolínají s textilem a opulentními skleněnými vázami, které jako by květiny už ani nepotřebovaly.

Z práce Valentýny Janů

Častým vyjadřovacím prostředkem Valentýny je jazyk v podobě textu. Ten diváky provádí abstraktními příběhy o emocích, trendech, osobních běžných situacích nebo nových technologiích. Valentýna vydala v nakladatelství AVU sbírku Salty Mascara, kterou ilustroval Martin Groch a graficky zpracoval Štěpán Marko. Je plná instagramových mouder, filozofických meditací a útržků večerních zpráv na hranici mezi fikcí a realitou. Ocenila ji i porota výběrem do finále ceny Nejkrásnější knihy roku 2020.

Učí se sama autorka s každým projektem nějakou novou dovednost nebo technologii? A jaká náhoda ji přivedla k performanci? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související