Pojedeme pěškobusem a budem svatbovat? Buchty o slovech, která vám vypálí díru do hlavy

27. červen 2019

Zuzana Fuksová a Ivana Veselková si tentokrát do studia, kde natáčejí podcast o svých neúspěšných životech, pozvaly znalkyni švédštiny a filoložku Alexandru Kohoutovou, která na svém instagramovém účtu Slova z pekla prezentuje ty nejodpudivější české fráze a výrazy a nyní o nich chce vydat i knihu. Už od školy byla fascinována výrazy jako výletujeme, klioška, kejtra, manža nebo permice. A tak tyhle verbální hrůzy začala sbírat jako někdo sbírá brouky. 

Ivana a Zuzana hned k dobrému přidaly, z jakých slov je nevolno jim. Zuzana si vzpomněla na humornou slovní hříčku fyzikáře „s cívkou je to jako s dívkou – nejdřív napětí a pak proud“ a Ivana přidala několik slůvek z korporátního newspeaku, kterými mluví s kolegáčkama v ofisu. Všechny tři ženy se zamýšlely nad tím, jestli se dá chodit s někým, kdo tahle pekelná slova používá neironicky. Jak to dopadlo? Určitě topově – zahajte podcastovou sezónu a zjistíte velký zajímavý.

Pusťte si aktuální díl pořadu o všem a o ničem a zkuste si vzpomenout, kdo vám naposled do ucha zašeptal: „Půjdem se se tulit, mili, ju?“

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.