Pokud se budeme tvářit, že lze očistit racionalitu od emocí, tak se nikam nedostaneme, říká socioložka Anna Durnová

1. červen 2021

Jaký je v současné chvíli stav emocí ve veřejném prostoru? Na to hledá odpovědi socioložka a politoložka Anna Durnová z vídeňského Institute for Advanced Studies a Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity.

Anna se ve svých výzkumech zabývá rolí emocí ve společnosti a v minulosti vydala např. monografii Politics of Intimacy (což se dá přeložit jako Politika intimity) a zároveň zkoumala politiku umírání nebo komplexní motivace žen, které se rozhodly pro domácí porod.

Anna Durnová se rolí emocí ve veřejném prostoru zabývá od roku 2004. Po kolektivním prožitku celosvětové pandemie začínají podle ní tyto výzkumy nabývat na významu. „Bylo zajímavé, že během covidu se uvědomění si lidského utrpení dostalo ven. Do komunikace, která je jinak profesní, veřejná, nějakým způsobem jasně ohraničená,“ říká socioložka.

Pandemie viru Covid-19 podle Durnové potřebu diskuze o veřejně sdílených emocích ve společnosti jen prohloubila. „Málo se mluvilo o tom, že ČR si na začátku roku 2021 prošla docela specifickým a silným kulturním traumatem,“ vysvětluje v rozhovoru Durnová. V české společnosti podle ní nejsme zvyklí a ochotní sdílet veřejně emoce, ať už jde o ty pozitivní, nebo negativní.

Čtěte také

Durnová zkoumá například i hněv a to, jak je tahle emoce vnímaná úplně opačným prizmatem, podle toho, kdo ji na veřejnosti projevuje. „Spravedlivý hněv je navíc, banálně řečeno, mnohem jednodušší u bílých mužů, kteří mají určitou pozici. Etablovaný muž, nejlépe v nějaké politické pozici, když praští do stolu a zařve, že takhle to bude, tak má hlas, umí se prosadit. Je to muž činu. Když to udělá žena, tak je to radikální aktivistka nebo feministka. Pokud to udělá někdo barevné pleti, tak je to rozzuřený člověk, který neumí udržet svoje emoce na uzdě,“ upozorňuje.

Kde Anna Durnová zažila nejsrdečnější setkání se studenty? A proč je pro společnost tak důležité investovat do emočního zdraví svých obyvatel? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Nikola Benčová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.