Poly (Insania) v Echu: Dostat lidi do hysterické nálady je dnes snadné

22. květen 2017

Brněnská kapela Insania letos slaví třicet let na scéně a činí tak stylově deskou, která stvrzuje, že by jen neradi žili z dávné slávy. Navíc je to už deset let, co do kapely přišel Tudy a oživil její prapůvodně punkový zvuk o ozvěny temných syntezátorových sklepení. U příležitosti vydání desky Na počátku byl spam chystá Insania rozsáhlé podzimní turné; v té době už bude venku také vinyl.

„Na té desce jsme dost vykrváceli,“ vzpomíná na přípravy aktuálního alba Petr Poly Pálenský, frontman, textař i kytarista kapely, posledního spolku brněnského tvrdě kytarového undergroundu, který nejenže přežil minuvší dekády, ale učinil tak způsobem, za který se nemusí stydět. Třeba čtyři roky staré album Zapal dům, poraž strom následoval nejen příliv nových fanoušků, ale i související hojná koncertní aktivita. „Máme z toho všichni dobrý pocit,“ říká Poly o nové desce, prý první, na všech jejichž skladbách se bezvýhradně shodli všichni čtyři členové kapely.

I nové album ovládají výrazné texty z Polyho hravě jízlivého pera, vedle zkázonosných gangsterek s navrátivší se postavou Joea, kterou fanoušci kapely moc dobře znají, se i tentokrát obouvá do ryze aktuálních témat. Hlavním zdrojem temnoty obestírající vznik aktuální desky byl totiž fenomén fake news a s ním související život (nejen) na sociálních sítích. Estetiku filmu noir tak na albu doplňují i apely ryze aktuální a doprovází je typické sarkastické ostří, bez jakého si Insanii ani nelze představit. Šibeniční humor nestárne.

Playlist:
Insania – Celestýna si pořídila otlučenej revolver
Chumbawamba – Time Bomb
Faith No More – Midlife Crisis
Insania – Hell Knows Who We Are
Ministry – N.W.O.
Insania – Písnička psaná na oprátce
Rammstein – Du hast
Marilyn Manson – Use Your Fist and Not Your Mouth
Insania – Ať kypí žluč

autor: Viktor Palák
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.