Pomoc uprchlíkům je také naše obrana před bezmocí, říká psychiatr Tomáš Rektor

4. březen 2022

Jen pár hodin poté, co na Ukrajině začaly boje a zemi opustili první obyvatelé, začali lidé v okolních státech organizovat pomoc pro ty, kteří prchají ze svých domovů. Situace v některých ohledech nápadně připomíná začátek covidových časů, kdy Češi společnými silami šili roušky.

Psychiatr Tomáš Rektor označuje tuto trochu manickou fázi za přirozenou obrannou reakci, která nám pomáhá vyrovnat se s bezmocí, kterou zažíváme. Strach z nedalekých bojů dopadl zřejmě na všechny, v prvních chvílích ale nebyl vidět.

Čtěte také

„Paranoidní pacienti byli víc paranoidní, lidé s úzkostí byli více úzkostní, když se někdo hroutil, bylo to většinou z jiného důvodu,“ popisuje Rektor zkušenosti pacientů z jeho ambulance. Až po pár dnech začalo být zřejmé, že zhoršení psychického prožívání úzce souvisí se strachem z války. „Nejdůležitější je si uvědomit, že se bojíme, proč se bojíme a že je úplně normální se bát,“ říká psychiatr.

Podle něj je skvělé, že se Češi zapojili do mezinárodní pomoci lidem na Ukrajině, měli bychom však počítat i s tím, že situace se může dramaticky proměňovat. Přicházejí lidé, kterým není dobře, jejich stav může časem zhoršit i posttraumatická stresová porucha. Propad do úzkostí a depresí mohou zažívat i pomáhající Češi. Třeba i proto, že jsme si ještě nestihli odpočinout po náročných covidových časech, které zahltily už tak vytížené terapeutické kapacity.

Jak s přístupem k ukrajinským uprchlíkům souvisí naše předchozí reakce na uprchlíky z Afghanistánu a Sýrie? Jaký vliv na naši osobní hodnotu má pomáhání? A co mají společného ukrajinští uprchlíci a vztahy lidí, kteří mají děti z předchozího manželství? Poslechněte si rozhovor s psychiatrem Tomášem Rektorem.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.